11 İl Büyükşehir Oluyor

11 İl Büyükşehir Oluyor

Faruk Çelik, Türkiye'de 16 olan büyükşehir il sayısının 25 ya da 27'ye yükseltileceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2014 yılının Mart ayında yapılacak seçimler öncesi Türkiye'de 16 olan büyükşehir il sayısının 25 ya da 27'ye yükseltileceğini söyledi. Çelik, aralarında Şanlıurfa'nın da bulunduğu illerin büyükşehir olacağı tarihin beklenildiği gibi 2012 yılında da olabileceğini, ancak 2013 yılına da sarkabileceğini ifade etti.

Bakan Faruk Çelik, seçim bölgesi Şanlıurfa'da sürdürdüğü temasları kapsamında, Polisevi'nde seçim sürecinde yapmayı taahhüt ettikleri 400 projeye ilişkin değerlendirme toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve kurum amirlerinin katıldığı toplantıda; hükümet olarak ülkenin büyümesi ve güçlenmesi için sürekli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Bakan Çelik, Şanlıurfa'da da 4 yılda yapmayı vaat ettikleri 400 projenin, kentin plaka koduna denk gelen 63'ünün bittiğini veya yapımına başlandığını vurguladı.

ÇAğrı MERKEZİNDE ŞanlıurfaLI 100 GENÇ KIZ ÇALIŞACAK

Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında, özellikle kış mevsiminde iş bulamayan kişilerin yurt genelinde asgari ücret karşılığı 8 ay çalıştırıldığını anlatan Bakan Çelik, proje kapsamında Şanlıurfa'da da 12 bin kişinin işe yerleştirildiğini ifade etti. Çelik, Şanlıurfa'da önümüzdeki günlerde 'Alo 170' SGK Çağrı Merkezi kuracaklarını ve bu merkezde Şanlıurfalı 100 genç kızın çalışacağını da dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİR SAYISI 25 VEYA 27 OLACAK

Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çelik, seçim sürecinde 2012 yılında büyükşehir olma vaadi verilen aralarında Şanlıurfa'nın da bulunduğu kentlerin 2014 yılı Mart ayında yapılacak seçimlere büyükşehir olarak katılacaklarını söyledi. Bakan Çelik, büyükşehir yapılacak illerle ilgili çalışmaların devam ettiğini ve listenin başında Şanlıurfa'nın bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Seçim sürecinde 2012 yılında büyükşehir olacağı söylendi. Ancak 2012'de olması bir şey ifade etmez. Kararı önemli bu işin ve kararı kesin. Bunun kararı seçim öncesinde çıkar. Aciliyeti yok, çünkü seçim 2014 yılında yapılacak. 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde Türkiye'deki büyükşehir sayısı 25 ile 27 arasında olması düşünülüyor. Bu sayı kesin değil daha fazla da olabilir. Ne zaman büyükşehir olunacağı değil, ilk seçimin ne zaman olduğu önemli. seçim 2014 yılının Mart ayında ve ondan önce bu yasa çıkacak. Yani bu yasa 2012 yılında da, 2013 yılında da çıkabilir. Büyükşehirlere ilişkin bir karar alınmıştır ve Şanlıurfa bu listenin başındadır."

Bakan Çelik, büyükşehir olmasını kesin olarak ifade ettiği Şanlıurfa için yeni statü ile oluşacak ilçelerin nereleri kapsayacağı ve isimlerinin ne olacağının belirleneceği ön çalışmanın yapıldığını da kaydetti.

SURİYE YÖNETİMİ YA NORMALLEŞECEK, YA DA BIRAKIP GİDECEK

Suriye ile en uzun sınır hattına sahip Şanlıurfa'nın, komşu ülkede yaşanan iç karışıklıktan olumsuz etkilendiğini de anlatan Bakan Çelik, Türkiye'nin bu konudaki tavrının net olduğunu ifade etti. Suriye yönetiminin ya normalleşmesi ya da halkın mücadelesi karşısında çekip gideceğini dile getiren Bakan Çelik, şöyle konuştu:

"Türkiye olarak Suriye konusundaki tavrımız net. İnsan hakları konusunda, insan yaşamını dikkate almayan çok katı ideolojik bir yaklaşım içerisinde çözümden yana olmayan, çözüm önerilerinden yana adım atmayan yönetim anlayışına karşı sadece Türkiye değil dünyanın birçok ülkesi çok ciddi tavır almış durumda. Şanlıurfa bu durumdan olumsuz etkilendi, fakat ülkenin de bir politikası var. İnsan hakları bağlamında, komşuluk ilişkileri bağlamında çok hassas davranıyoruz. İlişkilerimizi çok üst düzeye çıkardığımız Suriye'ye durup dururken gerekçesiz tavır almak söz konusu olabilir mi? Nerdeyse 2 devlet ama 1 millet şekline dönüşme noktasına geldiğimiz Suriye ile ilişkilerin bu noktaya gelmesinin müsebbibi Türkiye değil Suriye yönetimidir. Caddelerde insan cesetlerini bütün dünya izliyor, bunu görmemezlikten gelmek doğru olmaz inancındayız. Suriye ya normalleşecek, yönetimi insan haklarına saygılı duruşu sergileyecekler, ya da halkın mücadelesi veya dışarıdan manevi destekle çekip gidecekler."

Bakan Çelik toplantısının ardından çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Adıyaman'a hareket etti.


 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler