4G Teknolojisi 2013'de Geliyor

4G Teknolojisi 2013'de Geliyor

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Öztürkler: 4G'de öncü olabiliriz.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yer alan 500 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlamak amacıyla iletişim alt yapısını kurmaya devam edeceklerini bildirdi.

Öztürkler yaptığı açıklamada, 2009-2011 yıllarında önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, Tukcell Grup olarak toplam 5,9 milyar lira alt yapı yatırımı gerçekleştirdiklerini, Türkiye'nin şu anda mobil iletişim alt yapısında, yüzde 99,7 kapsama alanıyla dünyada bir numara olduğunu söyledi.

Bu dönemde grup olarak Turkcell-Superonline işbirliğiyle fiber alt yapı yatırımı da yaptıklarını ifade eden Öztürkler, Dünya Ekonomik Forumu 2011 raporuna göre, dünyanın en hızlı fiber alt yapısının yani internet erişiminin Türkiye'de olduğunu kaydetti.

Erişimin fırsat eşitliği, demokratikleşmeyi getirdiğini anlatan Öztürkler, Anadolu'daki kişi ile Avrupa'daki kişi arasında bilgiye erişim, eğitim ve öğretim açısından hiç bir farkın kalmadığını bildirdi.

2023 hedefleri arasında yer alan 500 milyar dolar ihracat hedefine katkı sağlamak amacıyla iletişim alt yapısını gelecek senelerde kurmaya devam edeceklerini belirten Öztürkler, ”Bu yıl 1,5 milyar liralık yatırım yaptık. Halka açık şirket olduğumuz için gelecek yıl yapacağımız yatırım rakamını vermem doğru olmaz. Ama bu yılla benzer seviyelerde yatırım yapacağız diyebiliriz” dedi.

Birçok sektörün ortasında gördükleri mobil iletişimin, diğer sektörlere ivme katacağını ve büyümelerine katkı sağlayacağını anlatan Öztürkler, 2012 ve daha sonraki yıllarda bankacılık, sağlık ve eğitim sektörlerine daha farklı çözümler sunacaklarını söyledi.

Bankacılık sektöründeki ödeme noktalarında cep telefonlarını kullanarak ödeme yapıldığını, kredi kartı olarak kullanılabildiğini ifade eden Öztürkler, günlük hayatın içine daha çok sokacakları bu telefonu kullananların yüzde 90'ının mobil interneti kullandığını kaydetti.

“İLETİŞİMDE VE İNTERNETTE 2012'DE LİDER OLACAĞIZ”
Türkiye'de nüfusa göre hat oranının yüzde 85 olduğunu ifade eden Öztürkler, ”Tabii ki bazı kişilerde çift kart kullanımı var. Bundan dolayı yüzde 15 civarında indirgersek, yüzde 70 civarında kullanım var diyebiliriz. Dolayısıyla bu rakamlarda düşük. Bunların yaygınlaşmasını bekliyoruz” dedi.

Diğer GSM operatörlerin de değişik kampanyalar yürüttüklerini anlatan Öztürkler, şöyle konuştu:

”Türkiye'de oluşan fiyat odaklı rekabet, müşteri açısından kısa dönemde olumlu gibi görünse de aslında fiyat avantajıyla birlikte kaliteyi sağlamak, katma değerli hizmetleri sağlamak, datada dünyanın parmakla gösterdiği hızları hem mobilde hem fiberde sağlamak ön plana çıkıyor müşterinin tercihlerinde. Biz bu konularda öncülük yaptığımız için müşterinin tercihi Turkcell oluyor. Bu öncülük ve liderlik 2012'de de devam edecek.”

“4G'DE ÖNCÜ OLABİLİRİZ”
3G'de Turkcell'in 42 nokta 3 megabit/saniyede erişecek alt yapıyı kurduklarını anlatan Öztürkler, bunun mobilde büyük bir sürat olduğunu, bu rakamın Turkcell'i dünyada da ilk sıraya çektiğini kaydetti. Gelecek 2 yıl içinde 3G teknolojisi kapsamında hızın 80 megabite çıkma imkanlarının bulunduğunu ifade eden Öztürkler, dünya standartlarının olgunlaşmasını bekledikleri 4G'nin 2 yıl içinde gündemlerine geleceğini söyledi.

Öztürkler, ”4G teknolojisinde de dünyada öncü olabiliriz. Teknoloji konusunda bir şeyleri görüp takip etmiyoruz, liderlik yapıyoruz. Kendimizle gurur duyuyoruz” dedi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler