Vali Varol, "Şu anda da ağır hasarlı dediğimiz binaların yıkımı hala elimizde devam ediyor, tüm bölgede olduğu gibi. Burada oran olarak yaklaşık yüzde 75 bina sayısı olarak baktığımızda" dedi.

İhlas Haber Ajansı'nın servis ettiği habere göre, Adıyaman genelinde 41 binin üzerinde kalıcı konut inşasının devam ettiğini açıklayan Vali Varol, Örenli bölgesinde ise Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından afetzedeler için inşa edilen 3 bin 34 konutun inşaatının devam ettiğini kaydetti. Toplam konutların 6 bin 550'sinin kırsal konut olduğunu belirten Varol, "İlimizde 20 bin üzerinde bu alanda başvuru var. Bu kapsamda şu ana kadar 100'e yakın vatandaşımıza gerekli izinler verilmiş ve inşaat süreci bir kısmında başlamış, bir kısmında başlamak üzere devam ediyor" şeklinde konuştu.

Varol: Deprem Sonrası Hasarlı Binaların Yıkımında İlerleme Kaydediyor

"Ağır hasarlı binaların yüzde 75'i yıkıldı" diyen Vali Varol, deprem sonrası yıkım işlemlerinin tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı. Varol, "Şu anda da ağır hasarlı dediğimiz binaların yıkımı hala elimizde devam ediyor, tüm bölgede olduğu gibi. Burada oran olarak yaklaşık yüzde 75 bina sayısı olarak baktığımızda. Bunu hacimle metrekare değerlendirdiğimizde de yüzde 85’teyiz. Yani işin artık sonuna yaklaşmış durumdayız" ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası hızla yaraları sarabilmek adına çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Varol, 47 geçici barınma merkezi ve 25 bin üniteden oluşan tesislerle yaklaşık 68 bin vatandaşı barındırdıklarını açıkladı. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Varol, "Bu geçici barınma merkezlerinde kalan vatandaşlarımızın yağmurdan, soğuktan etkilenmemesi için yaz döneminde ciddi hazırlıklar yaptık. Ve 7/24 tetikte olarak vatandaşlarımızın en küçük bir sorunla karşılaşmaması için hizmetlerini sürdürüyoruz" dedi.