İha nın yapmış olduğu habere göre Vali Varol, AFAD tarafından düzenlenen etkinlikte, Örenli ilçesinde inşa edilen TOKİ konutlarını inceleyerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kalıcı konutların inşası sürüyor

Varol, Adıyaman'da 41 binin üzerinde kalıcı konutun inşasının sürdüğünü belirterek, "Örenli bölgesinde de 3 bin 34 konutun inşaatı devam ediyor. Bu konutların yaklaşık 6 bin 550'si kırsal konut olacak. Bu kapsamda 20 bin üzerinde başvuru var. Şu ana kadar 100'e yakın vatandaşımıza gerekli izinler verilmiş ve inşaat süreci bir kısmında başlamış, bir kısmında başlamak üzere devam ediyor." dedi.

Ağır hasarlı binaların yıkımı sürüyor

Deprem sonrası ağır hasar alan binaların yıkım işlemlerinin de devam ettiğini belirten Varol, "Şu anda da ağır hasarlı dediğimiz binaların yıkımı hala elimizde devam ediyor. Bu oran olarak yaklaşık yüzde 75 bina sayısı olarak baktığımızda. Bunu hacimle metrekare değerlendirdiğimizde de yüzde 85'teyiz. Yani işin artık sonuna yaklaşmış durumdayız." diye konuştu.

eçici barınma merkezlerinde 68 bin kişiG

Depremin yaralarını en hızlı bir şekilde sarmak için çalışmaya devam ettiklerini dile getiren Varol, "İlimizde çok çeşitli bölgelerde toplam 47 tane geçici barınma merkezimiz var ve toplamda da yaklaşık olarak 25 bin ünitemiz var. Buralarda şu ana kadar yaklaşık 68 bin vatandaşımızı barındırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Kış mevsimi için tedbirler alındı

Kış mevsiminin yaklaştığını hatırlatan Vali Varol, "Bununla ilgili yaz döneminde çok ciddi hazırlıklar yaptık. Özellikle bu geçici barınma merkezlerinde kalan vatandaşlarımızın yağmurdan, soğuktan etkilenmemesi için bununla ilgili de hafta içi önemli bir sınav verdik ve çok ciddi bir sıkıntı sorun yaşamadık çok şükür. Arkadaşlarımız da iklim koşullarını sürekli olarak takip ediyorlar. Ve 7/24 tetikte olarak vatandaşlarımızın en küçük bir sorunla karşılaşmaması için hizmetlerini gayretlerini sürdürüyorlar." dedi.

Adıyaman'da ağır hasarlı binaların yıkımı

Vali Varol, Adıyaman'da depremin yaralarının en hızlı bir şekilde sarılması için tüm kurumların ortaklaşa çalıştığını belirterek, "Bu süreçte vatandaşlarımızın da bize destek vermesini istiyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımızın sabır ve anlayışlarını rica ediyorum. En kısa sürede bu süreci atlatacağız." dedi.

20231118aw079405-3