Akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımına odaklanan Sağlık Bakanlığı TİTCK programı, sağlık çalışanlarına ve topluma yönelik bilgilendirme faaliyetleriyle dikkat çekiyor. Antibiyotiklerin gereksiz ve kontrolsüz kullanımının, direnç gelişimine yol açtığı bilincini oluşturmayı hedefleyen program, önemli bir azalmayı beraberinde getirdi.

Sağlık Bakanlığı'nın Öncülük Ettiği Akılcı Antibiyotik Kullanımıyla 2011'den Beri Yüzde 19 Azalma Sağlandı

DSÖ, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gibi uluslararası kuruluşlar, antibiyotik direncine karşı küresel çözümler üretmek amacıyla bir araya gelirken, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen programın bu alandaki başarısı önemli bir örnek teşkil ediyor.

2016'da 40,1'e gerileyerek önemli bir düşüş gösterdi

TİTCK'nın verilerine göre, 2011'de 42,2 birim olan 1000 kişi başına düşen günlük antibiyotik tüketimi, 2016'da 40,1'e gerileyerek önemli bir düşüş gösterdi. Geçen yıl itibarıyla ise 1000 kişi başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarı 34,2 olarak kaydedildi.

Uzmanlar, antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyonlarda etkili olduğunu ve hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamaları gerektiğini vurguluyor. Türkiye'nin akılcı antibiyotik kullanımındaki bu olumlu gelişimin, gelecek yıllarda da devam etmesi hedefleniyor.

KAYNAK: DOĞRU HABER