Avrupa borsaları eksiye geçti

Avrupa borsaları eksiye geçti

İtalya’nın yüzde 7’yi bulan borçlanma maliyetleri seviyesi Avro Bölgesi’nin kuruluşundan bu yana en yüksek seviye oldu. Uluslararası borsalarda banka hisseleri büyük kayıplar verdi.

Yurtiçinde piyasalar, bayram tatilin ardından zor bir sabaha hazırlanıyor

10 yıllık tahvillerinde faiz oranı önceki güne oranla yüzde 0,82 artarak yüzde 7,40’a çaktı. Faiz oranının yüzde 7’nin üzerinde seyretmesi piyasalardaki tedirginliği artırdı. Uluslararası borsalarda banka hisseleri değer kaybetmeye devam ederken, bayram tatili nedeniyle işlemlere yarın sabah başlayacak olan Türkiye piyasalarında da seyrin Avrupa’daki belirsizliğin etkisiyle aşağı yönlü olacağı beklentisi hakim.

İtalya’nın bugün 10 yıllık tahvillerinde faiz oranı önceki güne göre yüzde 0,82 artışla yüzde 7,40’a çıktı. İtalya’nın yüzde 7’yi bulan borçlanma maliyetleri seviyesi Avro Bölgesi’nin 1999 yılında kurulmasından bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

İtalya’nın 10 yıllık tahvillerinin faiz oranı ile 2 yıllık tahvillerinin faiz oranının yüzde 7,40 seviyelerinde seyretmesi, Almanya’nın 10 yıllık tahvillerinde faiz oranının ise yüzde 1,7 seviyesinde bulunması durumun İtalya için ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor.

İtalya’nın borçlanma faizleri ile gösterge Alman tahvilleri arasındaki faiz farkı da 560 baz puanı görerek rekor kırdı.

Yunanistan, İrlanda ve Portekiz, borçlanma maliyetleri yüzde 7 seviyesinin üzerinde sabitlendiği için Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) kurtarma paketlerini kabul etmişti.

Avro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya’nın, Avro Bölgesi borç krizinde Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’den sonraki kurban olmasından endişe ediliyor.

IHS Global Insight şirketinden risk uzmanı Jan Randolp, "Yüzde 7 birkaç yıl sürdürülebilir bir seviye değil. Bu seviye eninde sonunda aşağı çekilmeli, aksi takdirde tehlikedeyiz" dedi.

Randolp, Yunanistan ve Portekiz’in kurtarma paketlerini kabul ettiği döneme bakıldığında, bütçe açığı Avro Bölgesi ortalamanın altında bulunan, ancak büyümesi zayıf İtalya’nın mali durumunun daha iyi durumda olduğunu söyledi.

City Index şirketinin baş piyasa stratejisti Joshua Raymond da, "Yalın gerçek şu; İtalya’nın 10 yıllık tahvillerinde faiz oranının yüzde 7’ler seviyesine çıkması krizin, (İtalya Başbakanı Silvio) Berlusconi’nin azap verici biçimde yavaşça görevinden feragat etmesiyle sona ermeyeceğini gösteriyor" diye konuştu.

Borç yükü 1,9 trilyon avroyu bulan İtalya, Avrupa’nın kurtarması için çok büyük olarak görülüyor. Yüksek borçlanma maliyetleri İtalya’nın borç yükünü daha da artırıyor. İtalya’nın sadece 2012 yılında 300 milyar avroluk borcu çevirmesi gerekiyor.
MİLLİYET
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler