Aziz Yıldırım'a Tahliye Yolu

Aziz Yıldırım'a Tahliye Yolu

Hapis cezasını düşüren şike tasarısı Meclis'e sunuldu. Şike tutuklularına tahliye yolu gözüktü.

Şike, ağır ceza olmaktan çıkarılıp, 5 yıllık ceza alt sınırı 1 yıla indirildi. Buna karşılık soruşturulan kulüp yöneticisi, hakim kararıyla kulüpten tasfiye edilebilecek. TBMM, ligde deprem yaratan tarihi şike soruşturmasında sürpriz bir adımla devreye girdi.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile birçok kulüp yöneticisi ve futbolcuya cezaevinden tahliye yolunu açabilecek yasal değişiklik dün tüm partilerin uzlaşmasıyla Meclis'e sunuldu. Düzenlemeyle, şike, ağır ceza konusu olmaktan çıkarılıp, 12 yıllık ceza üst sınırı 3 yıla indiriliyor. Buna karşılık soruşturulan başkan ve yöneticiler hakim kararıyla kulüpten tasfiye edilecek.

Kulüpler Birliği yöneticilerinin bir süredir Meclis'te yürüttüğü kulis dün meyvesini verdi... TBMM'deki dört partinin grup başkanvekillerinin ortak imzasını taşıyan teklife göre, bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya menfaat temin eden kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Mevcut yasada bu cezanın alt sınırı 5 yıl, üst sınırı 12 yıl. Suçu kulüp yöneticileri işlediğinde ceza yarı oranında artırılıyor.

Hapis cezası paraya çevrilemeyecek

Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, kulüplerin genel kurul üyeleri, teknik veya idari yöneticileri ile kulüplerin ve sporcuların menajerleri de şikeden sorumlu tutulacak. Bu suçlar için hüküm açıklanmasının geri bırakılması, cezanın ertelenmesi veya seçenek yaptırımlara çevrilmesi gibi alternatif yaptırımlar uygulanmayacak. Şike, teşvik primi, sporda şiddetle ilgili davalara asliye veya Ağır Ceza mahkemeleri değil, Sulh veya Asliye ceza mahkemeleri bakacak.

Soruşturulan yöneticinin görevine son verilecek

Soruşturma aşamasında savcının talebi üzerine hakim tarafından, dava aşamasında ise savcının talebi üzerine veya hakim kendiliğinden federasyon veya kulüp yöneticilerinin görevine son verebilecek. Yönetim kurulu başkan ve üyeleri, denetim kurulu üyeleri, denetçi ve idari görevliler için verilecek bu karar soruşturma veya davanın sonuna kadar geçerli olacak. Verilen karar üzerine kişinin kulüp ile görev ilişkisi sona erecek. İtiraz, kararın uygulanmasını engellemeyecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler