Konferansa, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Sezgin, konuşmacılar Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul ve Doç. Dr. Mehmet Rıda Tür, din adamları, muhtarlar ve üniversite öğrencileri katıldı.

Konferansın açılışında konuşan Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, "Batman Üniversitesi olarak enerji alanında ihtisas üniversitesiyiz. Enerji koordinatörümüz ve değerli hocalarımız tarafından hazırlanan bu konferans serisinde, bölgemizin muhtarları ve din adamlarını enerji verimliliği konusunda bilgilendirmeyi amaçladık. Bu sayede, bölgemizde enerji tasarrufu konusunda farkındalık oluşturmak ve bu konudaki bilinci artırmak istiyoruz." dedi.

AW076577_03

Konuşmacı Doç. Dr. Mehmet Rıda Tür ise, "Enerji verimliliğinin bireysel bütçelere, ulusal ve milli enerjiye nasıl yansıdığını ifade ettik. Enerji tasarrufuna kişilerin birey olarak başlaması ve bunu ulusal çapta yayılması ile ilgili aktarımlar yaptık. Floresan lambalarını LED armatürlerin tercih edilmesini ve her cihazlarında A sınıfı verime sahip cihazların kullanılması, elektrik bütçesinde yüzde 50 oranında yansıma yapıyor. Bunu yıllara vs. hesapladığımızda bütçede büyük oranda farklılık olduğunu örneklerle sunumlarımızda ilettik." diye konuştu.

Konuşmacı Prof. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul ise, "Bölgesel kalkınma üniversitesi olarak Batman Üniversitesi, enerji alanında gelen katılımcılara bilgi vermeye çalıştık. Bölgesel kalkınma olduğu için bölgede söz sahibi olan, daha rahat insanlara ulaşabilecek olan muhtar ve din adamlarından bu seriye başladık. Ve bölgenin çoğunu gezdik. Çalışmalarımız daha da devam edecek. Bölgesel anlamda enerjinin doğru ve etkin bir şekilde kullanımı konusunda bilinçlendirmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. (İHA)

AW076577_02

AW076577_05