10 yıldır maden araştırması yaptığını belirten Çelik, "Yaptığım araştırmalar sonucunda şu anda bütün dünya ülkeleri ekonomik olarak eşitlenmeye başladı. Türkiye'nin ilerleyebilmesi ve dünyanın önüne geçebilmesi için 2 tane yol var elimizde. Birincisi madencilik, ikincisi turizm ile 2-0 dünyanın önüne geçebiliriz. Türkiye Orta Doğu'da hakimiyet kazanmak istiyorsa yeraltı kaynaklarını acil bir şekilde çıkarması lazım. Yeraltı kaynaklarımız altın, bakır, gümüş ve hatta uranyum şu anda yaptığım araştırmalar sonucunda ülkemizde oldukça var" dedi.

Çelik, Sason bölgesinde 100 bin ton değerinde uranyum rezervi tespit ettiğini ve bu rezervin Türkiye'yi kalkındıracak bir proje olduğunu söyledi. Çelik, "Türkiye bütün yatırımlarını tüm kaynaklarını madencilik sektöründe yeraltı kaynaklarında harcaması gerekiyor. Türkiye'nin şu an tarımla ya da sanayi ile ilerlemesi mümkün değildir. Çünkü diğer ülkeler de aynı şekilde çalışıyor. Bizi onlardan ayıracak özellik yeraltı kaynaklarımızdır" diye konuştu.

Çelik, Türkiye'nin madencilik sektörüne hızlı bir şekilde geçiş yapması gerektiğini belirterek, "Türkiye ve İran Bölgesi bu hat boyunca devam etmektedir. Madende birinci ülkeyiz. Dünya haritasına baktığımız zaman Türkiye'nin maden rezervinde ne kadar güçlü olduğunu görüyoruz. Türkiye'de elmas hariç diğer bütün madenler mevcuttur" dedi.