Batman'da, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde ağır hasar alan bir binanın yıkım çalışmaları sırasında beklenmedik bir olay yaşandı. 18 daireli Raman Apartmanı, patlayan 4 kolonu nedeniyle zaten risk altında bulunuyordu. Ancak bugün gerçekleşen yıkım sırasında, bu hasarlı bina 4 katlı başka bir binanın üzerine devrildi.

Yıkım esnasında can kaybı olmamasına rağmen, binanın çökmesiyle birlikte apartmanın duvarları ve kolonları zarar gördü. Kepçe operatörü ise binanın altında kalmaktan son anda kurtuldu. Olay sırasında çıkan toz, çevreyi kaplarken, bina sakinleri büyük bir panik yaşadı.

Bina sakinlerinden Pınar Acar, olay anında yaşadığı korkuyu şu sözlerle ifade etti: “Korkudan annemlerin evine gittim. Sabah yandaki bina yıkılırken bizim evimizde sallanıyordu. Evde hiç kimse yoktu, çocuklarım dışarı çıkmıştı. Burada kimse yoktu. Güvenlik önlemi almadılar. Binanın riskli olduğunu biliyorlardı. Kolonları tuğla olduğunu biliyorlardı. Biz mağduruz daha taksitleri ödemedik."

Bir diğer bina sakini Nezih Tüzer ise, "Çıktık evden, birden bina yıkıldı. İyi ki o saate çocuklar orada yoktu. Olsaydı her şey olabilirdi” şeklinde konuştu.

Olayın ardından, 18 dairelik 25 yıllık binanın kontrol edildiğinde patlayan kolonların tuğladan beton kolon olduğu ortaya çıktı. Deprem sonrası binaların durumuyla ilgili alınan tedbirler ve güvenlik önlemleri gözden geçirilebilir.

KAYNAK AA