Batman'da son yıllarda sebze yetiştiriciliği önemli oranda arttı. Havaların ısınmasıyla birlikte bölgede kış sebzeleri de yetiştirilmeye başlandı.

Balpınar beldesine bağlı Zorköy'de çiftçilik yapan Haluk Oğuz, yaklaşık 50 dönümlük bir alanda karnabahar ekimi yaptı.

Oğuz, hasat sırasında karşılaştığı mor karnabahar karşısında şaşırdı.

Mor karnabaharın ilk defa karşılaştığını belirten Oğuz, "Her yıl 40-50 dönüme yakın karnabahar ekiyorum. Bu sene hasat zamanında mor bir karnabahar çıktı, çok şaşırdık. Mühendis arkadaşlarımıza söyledik onlarda gelip baktılar. Gelecek sene bulabilirsek bunu geliştirerek yetiştirmeyi düşünüyoruz. Tohumunu bulabilsek ekmeyi düşünüyoruz. 65-70 bin kök içerisinde bir tane mor renkli çıkması bizleri şaşırttı. İlk defa karşılaştık, çok şaşkınız" dedi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Dilhem Oğuz da, Türkiye'nin bazı bölgelerinde mor karnabaharın yetiştirildiğini duyduğunu ancak canlı olarak ilk defa gördüğünü söyledi.

Oğuz, "İlk defa mor karnabahar ile karşılaştım. Bu renkte karnabahar hem köyümüzde hem çevre köylerde bir ilk oldu. Sanırım ıslah çalışmaları sonucu bizim karnabaharların içerisine karışmış. Karnabahar demek, kardan kar beyaz anlamına geliyor. Artık buna morbahar mı, pembebahar mı dersiniz bilemiyorum. Türkiye’nin bazı bölgelerinde son yıllarda ıslah çalışmaları kapsamında mor, sarı, yeşil renklerde yetiştirilmeye başlandı. Biz de bunu çocuklara sevdirmek anlamında bölgemizde ilerleyen süreçte yetiştirmek isteriz. Kalori bakımından, vitamin bakımından oldukça güzel. Bunu görünce çok da şaşırdık. Çünkü ilk oldu hepsi beyaz bu mor" diye konuştu.

Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ise, Batman'dan bölge illerine ciddi oranda karnabahar sevkiyatı yapıldığını kaydetti.

Aydiş, "Seracılarla yaptığımız görüşmelerde her gün 15-20 kamyonet karnabaharı doğu illerine; Kars, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Van’a kadar gönderiyorlar. Ama hem sarı, hem yeşil, hem de böyle mor karnabaharların da tohumunu getirtmek lazım. Görüntüsü harika, insan çiğ olarak yemek istiyor. Aynı lavantaya benziyor. Diğer renkler de olursa çok daha güzel bir görsel olurdu. Çiftçilerimizle görüşeceğim. Gerektirse tohumunu getirip burada ekmek lazım" dedi.