Diyarbakır’da kent genelinde etkisini sürdüren sağanak nedeniyle ilçelerde, merkez ve kırsal mahallelerde dereler taştı, çok sayıda evi su bastı. Bismil ilçesinde de sağanak nedeniyle su baskınları yaşanan evler, AFAD, Dicle Arama ve Kurtarma (DÜAK), DİSKİ ve itfaiye ekipleri tarafından kontrol edildi.

Bazı vatandaşlar, mahsur kaldıkları evlerinden tahliye edildi. Ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 2

Kanalın geçtiği sokaklar sular altında kaldı

Bismil İlçesinde DSİ’ye ait üstü açık atıksu kanalının geçtiği Şentepe Mahallesi 94. Sokak, NATO Caddesi (Kardeşlik Bulvarı) ile Esentepe Mahallesi 607. Sokak ve çevresi sular altında kaldı. NATO Bulvarında çocukları ile beraber selde mahsur kalan bir kadın, bir vatandaşın aracı ile kurtarıldı. AFAD, Dicle Arama ve Kurtarma (DÜAK), DİSKİ ve itfaiye ve Bismil Belediyesi ekipleri evlerde mahsur kalan bazı vatandaşları kurtardı. Bazı vatandaşlar iş makineleri ile kurtarıldı.

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 3

Bazı mahallelerde evleri su bastı

Esentepe Mahallesi, Şentepe Mahallesi, Akpınar Mahallesi ve Sanayi Mahallesinde bazı evleri su bastı. Aralık Mahallesi’nde 2 eve yıldırım düştü. Olayda herhangi bir can kaybı ya da yaralanma olmazken maddi hasar meydana geldi. Yıldırımın çatıya isabet ettiği bir evde elektronik bazı aksanların çalışmadığı aktarıldı.

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 4

Sanayi Mahallesinde bir vatandaş hayvanlarını eve aldı

Bismil İlçesi Sanayi Mahallesinde etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle bazı evleri su bastı. 416. Sokak’ta yaşayan bir ailenin ahırını su bastı, vatandaşlar çareyi hayvanları eve almakta buldu. O anlar cep telefonu kamerası ile kaydedildi.

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 5

Kırsal mahallelerde tarlalar zarar gördü

Bismil İlçesine bağlı Uğurlu, Alibeyköy, OfKöy, Karatepe, Tilkilik, Uyanık, Belli, Çatal Köyü ve birçok köyde dereler taştı, aşırı yağışlar nedeni ile mercimek ve buğday ekili tarlaların büyük bir çoğunluğu zarar gördü.

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 6

Elektrik ve internet kesildi

Gece saatlerinde etkili olan çok kuvvetli yağışlar nedeniyle bazı trafolar zarar gördü, ilçe genelinde 2 saati aşkın elektrik ve internet kesintileri yaşandı. İlçeye bağlı bazı kırsal mahallelerde elektrik kesintilerinin devam ettiği, DEDAŞ ekiplerinin saha çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi.

(Kamuran Turgay)

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 7

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 8

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 9

Bismil’de dün gece ve bu sabahtan görüntüler 10