Dün geceden bu yana etkili olan sağanak yağış, Bismil ilçesinde sel ve heyelana neden oldu. Yağış nedeniyle ilçenin bazı mahallelerinde tarım arazileri, ev ve iş yerleri sular altında kaldı.

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 6

İlçede tarım ve hayvancılıkta da önemli zararlar meydana geldi. Sel nedeniyle 5 üreticiye ait yaklaşık 2 bin arı kovanı zarar gördü. Ayrıca, bir yetiştiriciye ait 200 hindi ve bir büyükbaş hayvan telef oldu.

Vali Ali İhsan Su, selden etkilenen Bismil’de incelemelerde bulundu Vali Ali İhsan Su, selden etkilenen Bismil’de incelemelerde bulundu

Arıcılık yapan Mehmet Hadi Yıldırım'ın Esentepe Mahallesi Karaköprü mevkisinden geçen Pamukçay'ın kenarındaki arı kovanları da selden zarar gördü. Yıldırım, 20 yıldır arıcılık yaptığını ve arılarını kış bakımı için bölgeye getirdiğini söyledi.

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 5

Yıldırım, "Arkadaşlar bizi aradı, 'Sel geldi' dedi. Geldik baktık kovanlar su dolmuştu. Birkaçını çıkardık. Saat 04.00 gibi bir daha sel geldi. O çıkardıklarımızın da hepsi telef oldu. Yaklaşık 1000 kovan arım vardı, hepsi zarar gördü, hepsi telef oldu." dedi.

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 3

Yıldırım, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünden ekiplerin hasar tespiti yapmak için geldiklerini belirterek, "Ekiplere teşekkür ediyorum. 8-9 yıldır arıları bu bölgeye getiriyoruz böyle bir sel felaketi ile daha önce karşılaşmadık." ifadelerini kullandı.

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 4

Sel nedeniyle ilçede başlatılan temizlik ve hasar tespit çalışmaları sürüyor. (AA)

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 8

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 1

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 2

Bismil’de bilanço ortaya çıkıyor 7