Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, 2005'ten bu yana Arin Gölü'nün yüzey alanının üçte birini kaybettiğini belirtti. Akkuş, kuraklık ve bilinçsiz sulamanın yanı sıra açılan su kuyularının da gölün su seviyesini düşürdüğünü ifade etti.

Kuraklık ve Bilinçsiz Sulama Tehlikesi

Göldeki su kaybının özellikle 2005'ten sonra belirginleştiğini vurgulayan Akkuş, "Van Gölü Havzası için kırılma yılı olarak gördüğümüz 2005'ten sonra, göllerde ciddi bir su kaybı yaşanmaya başlandı. Arin Gölü de bu durumdan etkilenen göllerden biri. 2005'te 15 kilometrekarelik yüzey alanına sahip olan göl, 2023'te maalesef 10 kilometrekareye düştü. Bu süre zarfında gölün yüzey alanının üçte biri tamamen kayboldu." dedi.

Arin Gölü'nde Felaket Boyutunda Su Çekilmesi

Akkuş, bu durumun bölgede ciddi bir su sorununu gösterdiğini ve etkin bir su yönetimi uygulanmazsa benzer durumların diğer göllerde de yaşanabileceği uyarısında bulundu. Arin Gölü'nün küçülmesinin çiftçiler ve balıkçılar üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini belirten Akkuş, bölgede su kaynaklarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

KAYNAK AA