Genç nüfusun yoğun olduğu Bitlis, tekstil sektöründeki yatırımlarıyla öne çıkarak hem ekonomisine katkı sağlıyor hem de istihdam kapıları aralıyor. Yüzde 50'den fazlasını kadın çalışanların oluşturduğu fabrikalar, kentin ekonomik dinamizmini artırıyor.

Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, tekstil sektörünün hükümetin teşvikleri sayesinde önemli bir ivme kazandığını vurgulayarak, Bitlis'in tekstil ürünleriyle yılda ortalama 30-40 milyon dolarlık bir ihracat geliri elde ettiğini belirtti. Kentteki gelişmelerle birlikte Bitlis, tekstil sektöründe öne çıkan önemli bir merkez haline gelmiştir.

"Genç Nüfus ve Teşviklerle Güçlenen Bitlis, Tekstil Sektöründe Önemli Bir Merkez Haline Geliyor"

Devletin sunduğu hibe ve teşviklerden yararlanan iş insanları, Bitlis'te Organize Sanayi Bölgesi'nde ve ilçelerde 56 tekstil fabrikası kurarak bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı sağlıyor.

Vali Karaömeroğlu, 2. Organize Sanayi Bölgesi için çalışmalara başladıklarını ve yoğun talep olduğunu ifade ederek, tekstil sektörünün kentte sağlam adımlarla ilerlediğini söyledi.

Vali Karaömeroğlu'nun açıklamalarına göre, Bitlis'te tekstil sektörü sadece ülke içinde değil, Avrupa, Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerine yapılan ihracatla da adından söz ettiriyor.

Kentte istihdam edilen 11 bin 500 kişi, 56 tekstil fabrikasında üretilen ürünleri dünya geneline gönderiyor. Bu gelişmelerle birlikte Bitlis, tekstil sektöründe önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.

Tekstil fabrikası sahibi Emirhan Uludil, devletin sunduğu teşviklerin önemine vurgu yaparak, bu teşvikler olmasaydı böylesine büyük bir yatırımın gerçekleşmeyeceğini belirtti. Uludil, çalışan sayısının sürekli arttığını ve gençlerin tekstil sektöründe istihdam edilerek özgüven kazandıklarını ifade etti. Ayrıca, tekstil sektörünün Bitlis'e maddi ve manevi olarak büyük katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Fabrika çalışanlarından Fatma Akbulut da tekstil sektöründe çalışmanın getirdiği kazanımları paylaşarak, işin kendisi için uygun ve istikrarlı olduğunu vurguladı. Akbulut, tekstil sektörünün işsizliği engellemedeki rolüne dikkat çekti.

KAYNAK AA