Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi Direktörü Craig Mokhiber, Filistinlilerin "soykırıma uğradığını" ifade etti.

Mokhiber, Gazze'ye yapılan işgal saldırılarına BM'nin etkisiz kaldığını ve başarısız olduğunu belirterek, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk'e istifasını sundu.

Mokhiber, istifasını duyurduğu mektubunda, "Bir kez daha gözlerimizin önünde bir soykırım gerçekleşiyor ve BM olarak bunu durdurma gücümüz yok. Yaşananlar tam anlamıyla soykırımdır. ABD, İngiltere ve Avrupa'nın büyük bir bölümü bu korkunç saldırılarda sorumludur. Bu hükümetler, sadece Cenevre Sözleşmeleri'ndeki yükümlülüklerini yerine getirmemekle kalmıyor, aynı zamanda İsrail'e silah ve istihbarat sağlıyor, siyasi ve diplomatik destek sunuyor." şeklinde konuştu.

Mokhiber, "Tarihi tüm Filistin topraklarında Hristiyan, Müslüman ve Yahudilerin eşit haklara sahip olduğu tek bir demokratik laik devletin kurulmasını desteklemeliyiz. Bu nedenle ırkçı, yerleşimci-koloni projeleri ve bölgedeki ayrımcılık sona ermelidir." değerlendirmesinde bulundu.

BM'nin başarısız olduğunu vurgulayan Mokhiber, "BM'nin Filistin'de başarısız olması, geri çekilmemiz için bir gerekçe değil, aksine geçmişteki başarısız paradigmayı geride bırakarak daha ilkeli bir yol haritası çizme cesaretini artırmalıdır." dedi.