Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'de son dönemde yaşanan olaylarla ilgili önemli bilgileri açıkladı. BM, Gazze'de şu ana kadar 3 bin 400'den fazla çocuğun hayatını kaybettiğini ve 6 bin 300'den fazla çocuğun yaralandığını bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini Gazze'deki durumu değerlendirdi. Lazzarini, son üç haftada Gazze'de ölenlerin neredeyse yüzde 70'ini çocuklar ve kadınların oluşturduğuna dikkat çekti. Ayrıca, kiliseler, camiler, hastaneler ve sivil tesislerin korunmadığını ve uluslararası insancıl yasalara uyulmadığını vurgulayarak Gazze'deki ablukanın bir toplu cezalandırma olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russel de benzer bir açıklama yaparak, Gazze'de 3 bin 400'den fazla çocuğun hayatını kaybettiğini ve 6 bin 300'den fazla çocuğun yaralandığını belirtti. Russel, bu rakamın Gazze'de her gün 420'den fazla çocuğun öldüğü veya yaralandığı anlamına geldiğine dikkat çekti.

Russel, çocukların bu şiddet döngüsünden kurtarılması gerektiğini ve Güvenlik Konseyi'ne uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerin hatırlatılması için çağrıda bulundu. Çocukların barışı hak ettiğini vurgulayarak, çatışmayı başlatamayacaklarını ve onu durdurma güçlerinin olmadığını ifade etti.