Burkay: Oyunlarını boşa çıkarmalıyız

Burkay: Oyunlarını boşa çıkarmalıyız

Kürt siyasetçi-yazar Kemal Burkay, olaylarla ilgili değerlendirmesi

Kürtlerin ve Türklerin büyük çoğunluğunun çatışmadan şiddetten yana olmadığını söyleyen Burkay, "Bunun için el ele verip ülkeyi 90'lı yıllara götürmek isteyenleri fırsat vermeyelim" dedi.

Açıklamasında, Türkiye'nin BDP'nin parlamento boykotu ve PKK'nın artan saldırıları ve buna karşılık yapılan askeri operasyonlarla ortamın hayli gerildiğini belirten Burkay, bu süreçte tırmanan şiddete yönelik görüşlerini açıkladığını söyledi. PKK'nın saldırılarının diyalog ve çözüm sürecine hizmet etmediğini aksine sabote ettiğini daha öncede açıkladığını belirten Burkay açıklamasını şöyle sürdürdü: "BDP’nin parlamentoya dönmesini, PKK’nın silahlı eylemlerini durdurmasını, buna karşılık askeri operasyonların son bulmasını önerdim.

Ne yazık ki gelişmeler olumsuz bir doğrultu izlemeye devam ediyor. BDP’nin parlamentoya döndüğü ve yeni bir anayasa için çalışmaların başladığı bir aşamada, dün ve bugün Bitlis’te ve Hakkari Çukurca’da yaşanan olaylar bu olumsuz gelişmeleri doruğa çıkardı. Bitlis’te patlatılan bomba sonucu beşi polis, dördü sivil olmak üzere 9 yurttaşımız hayatını yitirdi. Hakkari Çukurca’da ise PKK’nın saldırıları sonucu 26 asker hayatını yitirdi, 22 asker ise yaralandı. Bu gelişmeler ülkede gerilimi ve öfkeyi arttırdı. Şahsen, tüm iyi niyetli insanlar gibi bu gelişmelerden büyük üzüntü ve kaygı duyuyorum."

PKK'nın son terör saldırılarının ardından operasyonların büyüyeceğini ve yeni bir kara harekatının gündeme geleceğini belirten Burkay, "Böylece ne yazık ki, daha çok kan dökülecek, daha çok acı çekilecek ve bunun ne Kürt halkına, ne Türkiye’ye yararı yok. Güney’deki Kürt halkının kazanımları da bundan zarar görecektir.

Sonuç olarak BDP’nin boykotunun ardından PKK’nin tırmanan silahlı eylemleri, daha o günlerde yazdığım “Kaos kimin işine yarar?” başlıklı yazımda dile getirdiğim kaygıları haklı çıkardı. Doğan kaos ortamı en başta Kürt halkına zarar veriyor, diyalog ve demokratikleşme ortamını sabote ediyor, çözümü zora sokuyor.

Şimdiye kadarki uyarılarımız, yanlışta ısrar edenleri bundan döndermeye ne yazık ki yetmedi. Bundan sonra yaşanacaklar onlar için öğretici olur mu, yaşayıp göreceğiz. İçerde ve dışarıda şiddetten yarar uman ve bunu kışkırtan güçlerin varlığını da unutmamalı. Bunlar elbette insanlarımızın çıkarını değil kendi programlarını izleyeceklerdir."

Her şeye rağmen Kürtlerin ve Türklerin karşılıklı olarak sağduyuya uygun davranması gerektiğini vurgulayan Burkay açıklamasını şöyle tamamladı: "Uzun deneyimlerimiz şiddetin bir şeyi çözmeyeceğini bize gösterdi. Bundan sonrası içinse şiddet hiçbir şeyi çözmeyecek.Ben, ülkemizde hem Kürtler hem Türkler bakımından halkın ezici çoğunluğunun barışçı bir çözümden yana olduğu kanısındayım. Kitleler silahlar sussun istiyor. Bunun için el ele vermeli ve şiddeti tırmandırıp diyalog, çözüm ve barış sürecini sabote etmek, ülkeyi 90’lı yıllarda olduğu gibi bir yangın yerine çevirmek isteyenlerin oyunlarını boşa çıkarmalıyız."

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler