Camii'ye Hayır Kilise'ye Evet

Camii'ye Hayır Kilise'ye Evet

Halkının yüzde 99'u Müslüman olan Diyarbakır'da bu güne kadar birçok semtte ihtiyaç olduğu halde bir tek camii yaptırmayan BDP'li Belediyeler, söz konusu Kilise olunca para akıtmaktan geri durmuyor. ..

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin restorasyonu için büyük destek verdiği Surp Giragos Kilisesi 22 Ekim'de yapılacak ayinle açılacak.

Kilisenin restore edilmesi için harekete geçen Sarkis Giragos Küçük Ermeni Kilisesi Vakfı, 3 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'na restorasyon için başvurdu. Bakanlığın 'Biz restore edersek müze olur' cevabı üzerine Vakıf restorasyon için gerekli olan parayı bulmak için çeşitli etkinlikler düzenledi; ancak yeterli parayı bulamadı. Bunun üzerine harekete geçen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bir milyon doları gözden çıkardı.

Hristiyan Gazete'sine konuşan Diyarbakır Surp Giragos Küçük Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Vartkes Ergün Ayık ise, kilesinin restorasyonun bedelinin yaklaşık 3 milyon 400 bin lira olduğunu belirterek, restorasyon tutarının 3'te biri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Sur Belediyesi tarafından karşılandığını söyledi. Ayık, geri kalan paranın ise Türkiye ve yurtdışındaki Ermeni Cemaatlerden toplandığını kaydetti.

Müntesipleri iki elin parmaklarını geçmeyen söz konusu dinlerin ibadethaneleri için milyonlarca dolar harcayan BDP'li Belediyeler ihtiyaç olduğu halde cami yaptırmak yerine halkın kendi parasıyla yaptırmak istediği camilere bile zorluk çıkarmaktan geri durmuyorlar.

Hatırlanacağı üzere vatandaşlar Huzurevleri semtinde Ebu Zer-i Ğifari Camii ve Çınar'da Kur'an Kursu yapmak için girişimlerde bulunmuş ancak BDP'li Belediyeler çeşitli bahanelerle buna engel olmuşlardı. Bu durum BDP'lilerin halkın inancından ne kadar uzak oldukları yönündeki yorumlara neden oluyor.

Kilisenin Minarelerden Uzun Olan Çan Kulesi de Yapılacak
Türkiye Ermenileri Patriği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, kilisenin açılış günü dünya Ermenilerinin kente akın edip, ayine katılacağını ifade ederek, "Bu kilisenin tapusu bizde, yani bizim malımızdır. Bu kilisenin açılmasıyla Diyarbakır'da inanç turizmi gelişecek. Her yıl binlerce kişi burayı ziyaret edecek" dedi.

Kilisenin daha önce kentteki minarelerden yüksek olduğu gerekçesiyle yıktırılan çan kulesi de tekrar yapılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, daha önce yaptığı açıklamada söz konusu kilisenin Kubbesine haçı sorunsuz bir şekil takacaklarını söylemişti.

"ERMENİ KİLİSESİNE 2,5 MİLYON DOLARA TAMİR EDİYORUZ"

Ermeni armenews.com internet sitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir'in kendilerine yaptığı açıklamada, "Şu anda bir Ermeni kilisesini 2,5 Milyon Dolarlık bir maliyet ile tamir ediyoruz" diyen Baydemir, tamir ettirdikleri kilisenin kubbesine haç'ı sorunsuz takacaklarını ayrıca kilisenin açılışında da Ermenistan'dan ve diasporadaki Ermenilerden çok sürpriz isimleri davet edeceklerini söylemişti.

İlke Haber Ajansı

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler