Çiftçi, Ürünü Tarlada Bıraktı

Çiftçi, Ürünü Tarlada Bıraktı

Türkiye’nin önemli tarım bölgelerinden Ankara’nın Polatlı İlçesindeki soğan çiftçisi bu yılki ürününü tarlada bıraktı. Üretilen 500 bin ton soğanın 200 bin tonu tarlada kaldı. Plansız ekim ve ihracatın azalması soğan çiftçisini mağdur etti.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, geçen yıl 70 bin dönüm olan soğan ekim alanın bu yıl 90 bin dönüme çıktığını söyledi. Köseoğlu, "İşçi bulunamaması, soğanın para etmemesi Polatlı’da yaklaşık 40 bin dönüm alandaki soğanın toprakta kalmasına sebep oldu." dedi.

Soğan fiyatlarının çok düşük olduğunu ve maliyetini kurtarmadığına değinen Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, "Fiyatlar çok düşük maliyeti kurtaramıyor insanlar, 10, 15 Krş civarında soğan piyasası. Soğanın maliyeti 0.23, 0.25 kuruş aralığında, insanlarımızda ürettikleri soğanı 0.15 kuruşa satıyorlar. 200 bin ton civarında soğan tarlada kaldı. Aslında soğan piyasası bu rakamlara göre canlı kalması gerekirken, yine de soğan para etmiyor. Suriye krizi, Arap baharı soğanı etkiledi. Körfez krizinde de aynı durumu yaşamıştı insanlarımız." diye konuştu.

Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu çözüm için ise şu önerilerde bulundu: "Devletimiz ihracatçıyı teşvik ederek, ihracata teşvik primi vererek, bu piyasayı canlandırabilir. İnsanlarımızın zarar etmesi bu şekilde engellenebilir."

Soğan üreticisi Halis Yargıç ise, Polatlı, İç Anadolu bölgesi en değerli yerlerine soğan ektiklerini belirterek, "Suriye’ye bir şey diyoruz. Suriye bizimle ticareti kapatıyor. Onun hamisi Rusya bizimle ticareti kesiyor. En büyük pazarımız Rusya’ydı kaybettik." dedi.

Bir başka soğan üreticisi Ceyhun Sirel ise, kiloda 50 kuruş ila bir liraya kadar zararlarının olduğunu söyledi. Sirel, "Üretim bol, rekolte bol, ihracat yok denecek düzeyde çok az. Türkiye piyasaları da aynı Polatlı gibi." dedi.

Üreticinin tohumu almakla gerçek gücümüz bu zannettiğini, Gerçek gücün soğanı depoya koyabilmekte olduğunu anlatan Çiftçi Ceyhun Sirel yetkililerden beklentilerini ise şöyle dile getirdi: "İhracatın önünü açacak ölçüde veya üretim planlamasında çiftçilerimiz daha bilinçlendirebilecek düzeyde uygulama olursa odalarımızdan, birliklerimizden, derneklerimizden, belli başlı çiftçilerimizden çok iyi olur düşüncesindeyiz." (CİHAN)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler