Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü ile iş birliği yaparak yürütülen ‘Tarım Arazilerinin Etkin Kullanımı Projesi’ kapsamında buğday, nohut ve mercimek tohumlarını dağıttı. Toplamda 760 çiftçiye 392 ton tohum tedarik edildi.
Tohum dağıtımı, özel bir törenle gerçekleştirildi. Vali Osman Varol, İl Jandarma Komutanı Albay Hikmet Uz, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas ve çiftçilerin katıldığı törende konuşan Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas, “Adıyaman, tarım arazilerinin etkin kullanımını sağlamak amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte önemli çalışmalara imza atmaktadır. Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ile kullanılmayan alanlarda stratejik öneme sahip ürünlerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir” dedi.

AW069234_02
Proje kapsamında tohum, fide, fidan dağıtımı, meyve bahçesi tesisleri kurma, çeşit değiştirme, ürün işleme, kurutma ve depolama tesisleri oluşturma gibi faaliyetler planlanmıştır. Tarımsal üretim yöntemlerinin kullanılmasıyla hasılanın artırılması da projenin hedefleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda Bakanlık, tohumluk bedelinin yüzde 75'ini karşılamaktadır. Dağıtılan tohumlar arasında 185 ton ekmeklik buğday, 127 ton nohut ve 80 ton kırmızı mercimek bulunmaktadır. Bu desteklerin Adıyaman'ın verimli topraklarında üreticilere önemli kazançlar sağlaması beklenmektedir.

AW069234_03
Vali Osman Varol, yaptığı konuşmada, tarımın stratejik bir sektör olduğunu vurgulayarak, tarımsal faaliyeti desteklemek amacıyla tohum dağıtıldığını belirtti. Tarımın, nüfusun büyük çoğunluğunun tarımdan uzaklaşması ve pandemi sürecindeki farkındalık artışıyla daha da önem kazandığını ifade etti. Varol, Adıyaman'ın tarımsal potansiyelinin kamusal yatırımlarla desteklenmesi gerektiğini ve çiftçilerin üretime sahip çıkmasıyla bu potansiyelin daha da artacağını dile getirdi. Tarımsal faaliyetlerin zarar gördüğü olumsuz durumların aşılabilmesi için birlikte çalışılması gerektiğini vurgulayarak, üreticilere başarılar diledi.

AW069234_01 (1)