Erdoğan, Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Kazakistan'ın Karaganda bölgesindeki kömür madeni kazasında hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek konuşmasına başladı.

Filistin'deki durumu vurgulayan Erdoğan, "Dünya kamuoyunun gözleri önünde benzersiz bir insanlık dramı yaşanıyor. Hastaneler, okullar, camiler, kiliseler, mülteci kampları bombalanıyor. Masum çocuklar acımasızca katlediliyor. Son 28 gündür Gazze'de insanlığa karşı suç işlenmektedir. Türkiye olarak kriz başladığı andan itibaren ilkeli ve insani bir duruş sergiledik. Sivillere karşı eylemleri tasvip etmediğimizi her fırsatta ifade ettik. Önceliğimiz insani ateşkesin hızla sağlanmasıdır. Müslüman, Hristiyan veya Yahudi fark etmeksizin herkesin güvenliğini garanti altına alacak yeni mekanizmalar üzerinde çalışıyoruz.

Uluslararası Barış Konferansı için zemin oluşturma çabalarımız sürüyor. Şimdiye kadar bölgeye ulaştırdığımız 10 uçak dolusu insani yardım malzemesi bulunmaktadır. Sahadaki şartlar izin verdiği sürece yeni yardımlar göndermeye devam edeceğiz. Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz, ateşkese ve ardından kalıcı barışa ulaşma yolunu kolaylaştıracaktır. Türk Devletleri Teşkilatı'nın sergileyeceği duruş, diğer kuruluşlara örnek olacaktır."

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın dünya genelinde enerji, gıda ve ulaştırma gibi sektörlerde yarattığı olumsuz etkilere de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak adil barış çabalarımızı sürdüreceğiz. Afganistan'da sürdürülebilir barış ve istikrar, Orta Asya'nın ötesinde tüm kıtada kalıcı güvenlik ve refahın temelini oluşturacaktır." dedi.