Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İlk ev alacaklara yönelik kredi imkanlarına ilişkin bir soruya cevap verirken Yılmaz, "Merkez Bankası ile BDDK, ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı. Biz ise ilk ev alacaklara kredi erişimini koruyoruz. Bu konuda bir düzenleme yapacağımızı daha önce ifade etmiştik ve bu düzenlemeyi gerçekleştirdik. Artık ikinci ve üçüncü konut alımında pek kredi imkanı olmadığı için, konut kredi imkanları genellikle ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor. Konut sahipliği konusunu sadece kredi odaklı değil, aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek gerekiyor. Konut arzı ve konut talebi dengelenmeli. Aksi takdirde, sadece krediyi düşünmek konut fiyatlarını istenmeyen bir noktaya çekebilir. Konut arzı ve talebini dengeli bir şekilde yönetmeliyiz." şeklinde konuştu.

Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'ne dair bir soru üzerine Yılmaz, "Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Ardından tüm Türkiye'ye yayılacak. Özellikle gençlere yönelik evlilik kredisi olarak adlandırdığımız 150 bin lira tutarındaki, iki yıl geri ödemesiz, 4 yıllık kredi destek mekanizmasını içeriyor. İlerleyen dönemde fonlar ve imkanlar arttıkça, başka desteklerin de tabii ki gündeme geleceğini söyleyebilirim, ancak bu aşama aşama gerçekleşecek." açıklamalarında bulundu. (İLKHA)