Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmede kalıcı ateşkes çağrısında bulunduklarını ve İsrail'in yerinden etme politikasını reddettiklerini belirtti.

Fidan, "İsrail'e mutlak destek ve kalıcı ateşkesi reddetme konusunda Washington'la aynı fikirde değiliz. Katliam ve bombalamalar sürerken Amerika'nın İsrail'e desteği devam ederse, bu küresel bir kriz yaratacaktır." dedi.

Fidan, ateşkes öncesinde Gazze'de savaş sonrası durum hakkında konuşmayı reddettiklerini belirterek, "İsrailliler hastaneleri ve okulları bombalayıp yerlerinden ediyor. Amaçları Gazze'de can kalmaması." ifadelerini kullandı.

Fidan, "Şimdi kuşatmayı kırmak için diplomatik yollara başvuruyoruz. Bu yollar işe yaramazsa başka yollar da var." diye konuştu.

Fidan'ın bu açıklamaları, Türkiye'nin İsrail'in Filistin'deki saldırılarına karşı sert tepkisini yansıtıyor. Türkiye, İsrail'in katliamları diplomatik yollarla durdurulamayacağını belirterek, başka yollara başvurmaktan çekinmeyeceğini ifade ediyor. (Sedat ERDİNÇ)