Dışişleri Bakanlığı, işgalci İsrail'in Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki El-Fahura Okulu'na düzenlediği saldırıyı kınamak için resmi bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"18 Kasım'da İsrail'in Gazze'de BM tarafından işletilen Al-Fakhoora Okulu'na yönelik gerçekleştirdiği saldırıda, onlarca masum Filistinli çocuğun hayatını kaybetmesini en şiddetli şekilde kınıyoruz.

İsrail'in bu saldırısı, Gazze'de özellikle çocukları kasıtlı ve acımasız bir şekilde hedef alarak sivil halka doğrudan saldırı düzenlediğinin bir başka kanıtıdır.

Son beş haftada Gazze'de İsrail'in neden olduğu kayıplar, özellikle kadın ve çocukların hayatını kaybetmesi, insanlık için büyük bir utanç kaynağıdır.

İsrail'in bu ağır suçlarla hukuku ve temel insani değerleri çiğnemesine, uluslararası toplumun artık daha fazla sessiz kalmaması gerekmektedir.

Bu vahşi katliamların sorumluları, yargı önünde mutlaka hesap verecektir. Gazze'de derhal koşulsuz ve kalıcı bir ateşkesin ilan edilmesi, uluslararası camianın acilen harekete geçmesi gereken bir durumdur. Tüm vicdan sahibi ülkeleri, bu insani krize son vermek adına gereken adımları atmaya çağırıyoruz."

(İLKHA)