Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada:

 Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Mersin, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Malatya, Mardin, Muş, Rize, Sakarya, Siirt, Tunceli, Şanlıurfa, Zonguldak, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Yalova, Karabük, Düzce illerinde kar, sağanak ve fırtına riskine karşı sarı ve turuncu kodlu uyarılar yapıldı.

"Yurdun Dört Bir Yanında Hava Durumu Alarmı: İlk Kar Tatilleri Kapıda!"

Haberin devamında, bu olumsuz hava koşullarının etkisiyle bazı illerde ilk kar tatili haberleri de gelmeye başladı. İstanbul'da etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle Şile'de 20 Kasım Pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verildi. Zonguldak ve Bolu'da da benzer şekilde, il genelindeki eğitim kurumlarına bir gün süreyle ara verilme kararı alındı.

Buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması istendi

İstanbul'da hava şartlarının pazartesi gününden itibaren düzelmesi beklenirken, Ankara'da ise en yüksek sıcaklığın 1 ila 6 derece olacağı öngörüldü. Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da ise kar yağışının etkisiyle ulaşımda aksamalar yaşanabileceği, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

Doğu Karadeniz'de ise şiddetli sağanak ve kar uyarısı yapıldı. Rize ile kuzey ilçeleri başta olmak üzere Artvin'de yoğun yağışlar beklenirken, fırtına nedeniyle Samsun ve Sinop'ta da ulaşımda aksamalar yaşanabileceği vurgulandı.

Fırtınanın Salı günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Bu doğrultuda, vatandaşlarımızın olası olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları önemle duyuruldu.