Kayapınar Belediyesi tarafından Park 75'in içine 50 bin metrekare alana kurulan bahçede, kekik, biberiye, lavanta, adaçayı, lavantin, limon kekiği, gül, melisa, mahlep ve ıhlamur gibi 20 tıbbi aromatik bitki ekildi.

Diyarbakır mis gibi kokacak 1

Doğal formların hakim olduğu bahçede, bitkiler hızla büyüyor ve çevreye güzel koku yaymaya başladı.

Önümüzdeki haziran ve temmuz aylarında tam olarak büyüyecek bitkilerin bulunduğu alanda yürüyüş yolları ve oturma alanları da yapılacak.

Diyarbakır mis gibi kokacak 2

Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman, bahçenin hem kente güzel koku yayması hem de vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla kurulduğunu söyledi.

Diyarbakır mis gibi kokacak 3

Karaman, "Bu sene 50 bin metrekare alan üzerinde tıbbi aromatik bitki diye tabir edilen; biberiye, kekik, nane, limon, ada çayı gibi kokusu güzel olan, insana keyif veren, süs, sofralarda ve saksıda kullanılabilen çeşitli bitkilerle burayı donattık. Bu sene ilkyazını atlatıyoruz. İnşallah bir sonraki yıl burası gürül gürül olacak. Belki de sıklığından içeriye bile girilmeyecek. Biz, burada vatandaşımıza şu hizmeti sunacağız; bu bitkilerin ne olduğunu tanıtıcı levhalar bilgilendirme broşürleriyle bitkileri ve faydalarını tanıtacağız. Uzman arkadaşlarımız bir yandan da yerin ve ortamın el verdiği haliyle de insanlarımıza bir miktar biberiye, bir miktar kekik evde kullanmaları için verecek. Uzmanlarımız bir de bu bitkilerin nasıl evde yetiştirilmesi gerektiği hususunda bilgiler aktaracak" dedi.

Diyarbakır mis gibi kokacak 6

Bahçenin yapımında emeği geçen Kayapınar Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'ne teşekkür eden Karaman, "Kayapınar'ımıza, Diyarbakır'ımıza hayırlı olsun. Onun yanında birçok da ağaç ekildi. Tabi bu sayılar her geçen gün artacak. Bahçedeki ürünler ilaç sanayide kullanılabilecek ürünler ama biz zaten 400 bin üzerinde bir nüfusa sahibiz. Diyarbakır'dan ve farklı bölgelerden misafirlerimiz yeni 75 parkı çok yoğun bir şekilde kullanıyor. Biz öncelikle vatandaşlarımızın buranın güzelliğinden hem kokusundan faydalanmasını temin edeceğiz. Çevre bunlardan faydalanacak. Eğer baktık ki elimizde kalıyor ondan sonra kimya sanayinde ilaç sanayinde kullanılabilecek formülleri arayacağız" ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Diyarbakır mis gibi kokacak 4

Diyarbakır mis gibi kokacak 5

Diyarbakır mis gibi kokacak 7

Diyarbakır mis gibi kokacak 9

Diyarbakır mis gibi kokacak 8