Daire Başkanlığı, pamuk toplama sezonunda yaşanabilecek olası yangınlara hızlıca müdahale edebilmek için hazırlıklarını tamamladı. 310 personel ve tam teçhizatla yangınlara müdahale etmek için 7/24 teyakkuzda bekleyen itfaiye, düzenlediği tatbikatlarla çevikliğini arttırıyor.

Diyarbakır’da itfaiye teyakkuzda 1

Daire Başkanı Veysel Yiğit, kent merkezi ve kırsalda pamuk hasadının yapıldığı dönemlerde yangın ihtimalinin arttığına dikkat çekti.

Yiğit, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Diyarbakır’da itfaiye teyakkuzda 2

"Bölgemizde pamuk hasadı başladı. Üreticilerimiz pamuğu depolarken veya işlerken gerekli yangın önlemlerini almaları gerekmektedir. Pamuk, kolay yanabilen ve söndürülmesi zor bir maddedir. Pamuk yangınlarının çoğu insan kaynaklı olup, tedbirsiz, dikkatsiz davranma ve ihmal sonucu çıkmaktadır. Bu tür yangınlar A sınıfı yangınlar grubuna girdiğinden temel söndürme maddesi sudur. Ancak gerekli görüldüğü takdirde hava ile teması kesmek için boğma yöntemi ile köpük kullanılmaktadır. Bünyemizde yangınlarda kullandığımız kuru kimyevi toz ve köpük gibi kimyasal söndürücüler yeterli derecede mevcuttur."

Diyarbakır’da itfaiye teyakkuzda 3

Yangın ihtimalinin çiftçilerin alacağı tedbirle önlenebileceğini vurgulayan Yiğit, şunları dile getirdi:

"Burada özellikle alınacak önleyici tedbirlerde, depolama alanlarında, çırçır fabrikalarında yangın hidratı otomatik söndürme sistemleri ve yangın depolarının bulundurulması zorunludur. Bütün yangınlarda yanmanın başlangıç aşamasında yeterli müdahale yapılmazsa ileriki dakikalarda kontrol edilemeyecek boyutlara ulaşır ve bir kova su ile söndürebileceğimiz yangınlar dakikalar sonra tonlarca suyla bile söndürülemeyebilir hale gelir. Burada çiftçilerimizin ve bu sektörde çalışan işletmecilerimizin gerekli önlemleri almada hassas davranmalarını önermekteyiz."

Diyarbakır’da itfaiye teyakkuzda 4

Yiğit, çiftçilerin ve pamuk sektöründe çalışan işletmecilerin yangın riskini azaltmak için şu önlemleri almalarını istedi:

  • Depolama alanlarında ve çırçır fabrikalarında yangın hidratı, otomatik söndürme sistemi ve yangın deposu bulundurun.
  • Pamukları açıkta depolamak yerine kapalı alanlarda depolayın.
  • Pamukları ateşten ve kıvılcımdan uzak tutun.
  • Sigara ve sigara izmariti gibi yangın tehlikesi oluşturabilecek maddeleri dikkatli kullanın.
  • Yangın alarm sistemini düzenli olarak kontrol edin.
  • Yangın söndürme ekipmanlarını hazır bulundurun ve nasıl kullanılacağını öğrenin.

Diyarbakır’da itfaiye teyakkuzda 5