Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen panelde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, organ bağışının önemine dikkat çekti.

Pamukçu, ilk başarılı organ naklinin 3 Kasım 1975'te gerçekleştirildiğini ve bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından 3-9 Kasım'ın "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlandığını söyledi.

Türkiye'de 30 bini aşkın hastanın organ bağışı beklediğini belirten Pamukçu, "Bu hastaların yüzde 10'u çocuklardan oluşuyor. Diyarbakır'da Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde böbrek ve kornea, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ise böbrek, karaciğer, kornea ve kemik iliği nakillerinde başarıyla hizmet veriyoruz. Bölgemizde 1244 hasta, ilimizde de 551 hasta böbrek, 431 hasta ise karaciğer nakli beklemektedir. İlimizde kornea nakli bekleyen 270, bölgemizde ise 700 hastamız vardır. Diyarbakır'da geçen sene 11 beyin ölümü gerçekleşmiştir ve ilimizde 2, bölgemizde de 4 donör bağışı olmuştur. Hepimiz aslında organ nakli adayı olan kişileriz. Diyarbakır halkını organ bağışı konusunda hassasiyet göstermeye ve organ bağışında bulunmaya davet ediyorum." dedi.

Panele, doktorlar, akademisyenler, stajyerler ve öğrenciler katıldı.