Okul idarecileri ve öğretmenler, bu kız çocuklarını yeniden eğitime kazandırmak amacıyla "Haydi Kızlar Okula Projesi"ni oluşturdu. Projede, taşımalı eğitimle gelen öğrencilerin okuduğu 5 mahallede ikna ekipleri oluşturuldu. Öğretmenler, okula gitmeyen çocukların ailelerini evlerinde ziyaret ederek, eğitimin ve kız çocuklarının okumasının önemini anlattılar.

Bu çaba sonucunda 16 kız çocuğu yeniden okula döndü, ve şu an 10 kız çocuğunun daha eğitime kazandırılması için çalışmalar devam ediyor. Okul müdürü Mehmet Aydın, okullarındaki 385 öğrenciden 150'sinin taşımalı eğitim aldığını ve bu öğrencilerin tarlada çalışmak, hayvanlara bakmak veya ailelerine destek olmak gibi sebeplerle okula gitmediklerini belirtti. 

Özellikle kadın öğretmenlerin ikna çalışmalarında bulunmaları, ailelerin daha olumlu yanıt vermesine yardımcı oldu. Okula kazandırılan öğrencilerin başarılı olduklarını vurgulayan Aydın, her okula gitmeyen kız çocuğu için ailelerini ziyaret ettiklerini ve genellikle olumlu geri dönüşler aldıklarını söyledi.

İngilizce öğretmeni Deniz Şimşek, ailelere ziyaretlerinde okumanın ne kadar önemli olduğunu anlattıklarını ve annelerin bu çaba karşısında mutlu olduğunu belirtti. 

Okula kazandırılan Zeynep Demiray, anne ve babasının ev ve tarla işleri nedeniyle okumasına izin verilmediğini, ancak öğretmenlerin ziyareti sonrasında ailesinin fikrini değiştirdiğini söyledi. Meryem Balyüz de öğretmenlerin desteği ile okula başladığını ve okuyup meslek sahibi olma hayali kurduğunu ifade etti.

Çocuklarını okula göndermeyen bir anne olarak, Emine Demirel önceleri kızlarının okumasına izin vermek istemediğini ancak öğretmenlerin ricası üzerine kızlarının okula gitmesine müsaade ettiklerini belirtti. Demirel, kızlarının okuyup meslek sahibi olmalarını ve daha iyi bir hayata sahip olmalarını istediğini dile getirdi.