Elazığ'dan gelen gezgin arıcı Zülküf Özkan, 400 kovandaki arılarını 20 Şubat'a kadar korumak için her iki tarafına strafor ekleyerek kışa hazırladı. Bu yöntem, arıların telef olmasını engellemenin yanı sıra bir sonraki sezon için daha sağlıklı bir giriş yapmalarını sağlıyor.

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 1

Gezgin arıcı Zülküf Özkan, 400 kovanda bulunan arılarını 20 Şubat'a kadar açılmayacak şekilde her iki tarafına strafor koyarak kışa hazırladı.

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 2

Arıcı Özkan, 2018'de aracılığa başladığını ve şu anda 400 adet kovanı olduğunu belirterek, "Bu arıları özellikle Elazığ'a götürüyoruz. Elazığ'da da keven ve kekik fazla olduğu için götürüyoruz. Şükürler olsun bu sene iyiydi. Herkes alacağını aldı. Şimdi de arının ihtiyacı olarak arılara strafor atıyoruz. İçinde bal olmayan kovanları şerbetlememiz lazım. Bunlar, aç kalmaması için ve ilkbaharda güzel çıkması için yaptığımız şeyler" dedi.

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 3

Çalışmaya 11'inci ayda başladıklarını ve bir haftalık işleri olduğunu ifade eden Özkan, şöyle konuştu:

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 4

"20 Şubat'a kadar arı kovanlarımızı açamayız. Burası soğuk olduğu için çift taraf strafor atıyoruz. Kışın zayıf olan arı var, güçlü olan var. Yeri sıcak olsun. Yaptığımız iş bu. Şubattan sonra ana kontrolünü ediyoruz. Poşetlere şurup koyacağız. İçinde zayıf olanları belirliyoruz. Güçlüden takviye veriyoruz. Yerini değiştirmemiz gerekiyorsa yerini değiştiriyoruz."

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 5

Ürettiklerinin süzme bal olduğunu aktaran Özkan, "Tüccara çalışıyoruz, tenekemiz 28 kilo geliyor. Bu sene balın tenekesini 2 bin 400 liradan verdik. Allah devletimizden razı olsun. Geçen sene 30 çuval şeker verdiler. Kovan başına 4 kilo şeker aldık. Yüz bin kere şükürler olsun" ifadelerini kullandı. (İHA)

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 6

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 7

Diyarbakır'da arılar kışa hazırlanıyor 8