1957 rakımlı Karacadağ eteklerindeki yaylalarda çadır kuran besiciler, hayvanlarını otlatırken elde ettikleri sütle yoğurt, tereyağı ve peynir yaparak geçimlerini sağlıyor.

Kuzular yaylada erken doğuyor 1

Kurak geçen aylarda hayvanların su ihtiyacını karşılamak için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, mera ve yaylalara tankerlerle günde 200 ton su taşıdı.

Kuzular yaylada erken doğuyor 2

Su ihtiyacı karşılanan ve sonbahar yağışlarıyla da otların yeşilliğini koruyan yaylada iki ay daha kalmaya karar veren besiciler, kışlaklara dönüş yolculuğunu erteledi.

Kuzular yaylada erken doğuyor 3

Besicilerin mesaisinin uzamasıyla kuzu doğumları da yaylada gerçekleşti.

Kuzular yaylada erken doğuyor 4

Yaylacı Kamil Yavuzer: "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bizi susuz bırakmadı"

Yaylada 50 yılı aşkın süredir besicilik yapan 71 yaşındaki Kamil Yavuzer, 400 küçükbaş hayvanı olduğunu ve sürüyle birlikte beşinci ayda çıktıkları yaylada her yıl sonbahara kadar kaldıklarını söyledi.

Kuzular yaylada erken doğuyor 5

Yavuzer, son 2-3 yıldır kuraklığı yoğun şekilde yaşadıklarını belirterek, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bizi susuz bırakmadı. Aralık ayına kadar buradayız. Yayladan gidince masraflarımız olacak. Yağmur yağdığı için buralar yeşerdi. Kuzular da bu sene erken doğmaya başladı. Burası hayvanlar için çok güzel." dedi.

Kuzular yaylada erken doğuyor 6

Yaylacı Lütfi Yavuzer: "Kışlaklara geç dönmek bizim için daha karlı"

Lütfi Yavuzer de yıllardır Karacadağ'a yaylaya geldiğini ve yaklaşık 500 küçükbaş hayvanını burada otlattığını belirterek, şunları söyledi:

Kuzular yaylada erken doğuyor 7

"Her sene eylül ayına kadar kalıyorduk. Bu sene yağmur yağdı, otlar yeşerdi. Bu bizim için de sürpriz oldu. Aralık ayının başına kadar burada kalacağız. Su sıkıntımız vardı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı su gönderdi. Siverek Belediyesi de tankerle su gönderdi. Kuzularımız da erken doğmaya başladı. Şu ana kadar 30-40 kuzumuz doğdu."

Kuzular yaylada erken doğuyor 8

Karacadağ'ın bu sene bereketli geçtiğini anlatan Yavuzer, kışlaklara geç dönmenin kendileri için daha karlı olduğunu belirtti.

Kuzular yaylada erken doğuyor 9

Yaylacı Recep Tekin: "Karacadağ'da ne kadar kalsak bizim için o kadar kar"

Recep Tekin de bu yıl yağışın erken düştüğünü anlatarak, "Otlar da güzel çıktı. 150 koyunum var. Şu ana kadar 12 kuzu doğdu. Karacadağ'da ne kadar kalsak bizim için o kadar kar. Çünkü hayvanlar ahırda olunca yem veriyoruz." diye konuştu. (AA)

Kuzular yaylada erken doğuyor 10

Kuzular yaylada erken doğuyor 11

Kuzular yaylada erken doğuyor 12

Kuzular yaylada erken doğuyor 14

Kuzular yaylada erken doğuyor 13

Kuzular yaylada erken doğuyor 15

Kuzular yaylada erken doğuyor 16

Kuzular yaylada erken doğuyor 17

Kuzular yaylada erken doğuyor 18