Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şubesi, olayla ilgili yaptığı açıklamada, saldırganların cezalandırılması gerektiğini söyledi.

Açıklamada, "İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü arkadaşımız Mehmet Cengiz, görevini hukuk ve mevzuat çerçevesinde yapmaya çalıştığı sırada kişisel çıkarlarını usulsüz bir çerçeveyle idareye dayatan kişiler tarafından yumruklu saldırıya uğrayarak darp edilmiştir" denildi.

Saldırgan şahsın müteaddit dosyaları ve sabıkası bulunduğu belirtilen açıklamada, "Daha acı olanı ise eğitimci arkadaşımıza şiddet uygulayan şahsın 24 saat kolluk kuvvetlerinin gözetiminde kaldıktan sonra serbest bırakılmış olmasıdır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Eğitimciler, her türlü şiddet ve saldırılar karşısında savunmasız, korumasız bırakılmıştır" denilerek, şiddetin eğitim camiasını tedirgin ettiği ve birçok mağduriyete neden olduğu vurgulandı.

Şiddeti eğitimle yok etmenin ilk aşamasının kesin bir anlayış ve program değişikliği olduğu belirtilen açıklamada, "Şiddet uygulayan saldırganların hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını talep ediyoruz" denildi.

Eğitim Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ramazan Tekdemir, olayı şiddetle kınayarak, şiddet uygulayan kişinin önceki sabıka kayıtları bulunan ve Milli Eğitim'in ihalelerine müdahale etmeye çalışan bir kişi olduğunu belirtti. Ayrıca, saldırganın 24 saat sonra serbest bırakılmasını eleştirdi.

Tekdemir, eğitim çalışanlarının şiddete karşı savunmasız ve korumasız bırakıldığını vurgulayarak, eğitimcilerin onurunu zedelenen, itibarını kaybeden ve şiddete açık hale getiren uygulamalardan bahsetti. Ayrıca, şiddeti eğitim yoluyla ortadan kaldırmanın önemine dikkat çekti ve mevcut eğitim sisteminin şiddeti önlemediğini ifade etti.

Eğitim Bir-Sen, şiddetin toplumdan çıkarılması için caydırıcı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini ve Kulp İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Cengiz'e yönelik şiddeti kınadı. Aynı zamanda, şiddet uygulayan saldırganların cezalandırılmasını talep etti ve bu konuda yasal düzenlemelerin takipçisi olacaklarını belirtti. (Haber Merkezi)