Dr. Polat, KOAH'ın bilinenin aksine çok yaygın bir hastalık olduğunu belirterek, "Dünyada her 10 kişiden 1'inde KOAH var. Türkiye'de de durum böyle. Her 10 kişiden 1'inde KOAH var. Ama bu hastalık, hastaların çoğunda teşhis edilmiyor. Çünkü KOAH, yavaş yavaş ilerleyen bir hastalık. Hastalar, nefes darlığı gibi şikayetlerle doktora gittiklerinde, genellikle KOAH teşhisi konuluyor. O zamana kadar hastalar, KOAH'ın etkilerini yaşıyorlar. Bu nedenle, KOAH'ın görülme oranının daha yüksek olduğunu düşünüyorum" dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Polat

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Serdar Polat

KOAH'ın, sigaranın en yaygın öldürücü etkisi olduğunu vurgulayan Dr. Polat, "Yılda sadece 300 bin vatandaşımızı sigaranın zararlı etkilerinden dolayı kaybediyoruz. Bunun başını da KOAH çekiyor. Çünkü KOAH hastalığı süründüren bir hastalık. Bizim KOAH hastalığı çeken hastalarımız iyileşmiyorlar. Hep git gel sürünüyorlar. Sigara içen vatandaşlarımızı bu konularda bilinçlendirmek gerekiyor. Yoksa KOAH gün geçtikçe trendi yukarıya doğru artarak hastaları bize getiriyor" diye konuştu.

KOAH'ın en önemli nedeni sigara 1

KOAH'ın tedavisinin yok denecek kadar az olduğunu ve sadece ilerlemesini durdurabildiklerini belirten Dr. Polat, "İş işten geçip akciğerdeki tahribat oluştuktan sonra hasta sigarayı bıraksa bile akciğer kendini yenilemediği için tedavi yine sınırlıdır. Onun için ne kadar çabuk sigaradan kurtulmayı sağlayabilirsek hastalarımıza o kadar iyidir" dedi.

Dr. Polat, KOAH'tan korunmanın en iyi yolunun sigara içmemek olduğunu belirterek, "Sigara içen vatandaşlarımızın sigarayı bırakması için gerekli desteği sağlamalıyız. Ayrıca, sigaranın zararları konusunda halkı bilinçlendirmeliyiz" ifadelerini kullandı. (İHA)