Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Kürtçe öğretmeni olan Mizgin Yalçın geçtiğimiz günlerde, öğrencilerine şehir isimlerini Kürtçe olarak öğrettiği bir videoyu sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Paylaştığı video kısa sürede günden olan Yalçın, bazı kesimler tarafından hedef haline getirildi.

Sosyal medyada tehdit ve hakaretlere uğrayan Yalçın, avukatlardan hukuki yardım talebinde bulundu. Sosyal medya hesabı X üzerinden yazılı bir açıklama yapan Yalçın, öğrencilerini ve Kürtçe eğitimini bırakmayacağını belirtti. Yalçın, “Ama o düşünürler iyi bilsinler ki, her zaman görevimin başında olacağım, öğrencilerimi ve Kürtçe öğretimini yalnız bırakmayacağım, tek amacım var o da öğrencilerimin mutluluğu ve başarısı, öğrencilerimin ailelerinin istikrarıdır.” ifadelerinde bulundu.

Yalçın, X hesabından şu ifadelerde bulundu;

"Bildiğiniz gibi ben sadece bir öğretmenim ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okulda işimi başarıyla yapmaya ve Bakanlığımın bana verdiği yetki doğrultusunda öğrencilerimi yetiştirmeye çalışıyorum. Bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı'nın çizgisinden, görev ve çalışmalarından hiç ayrılmadım. Tek amacım var o da öğrencilerimin mutluluğu ve başarısı, öğrencilerimin ailelerinin istikrarıdır.

“Bu saldırıların arkasındaki tek neden Kürt dili düşmanlığı”

Ama ne yazık ki kötü niyetli kişiler, öğrencilerimin başarısına, öğrencilerimin ailelerinin istikrarına, kişiliğime saldırdılar. Sayın Milli Eğitim Bakanlığı'nın bana verdiği görev ve sorumluluklara saldırdılar. Maalesef bunu kullanarak Kürt halkına, Kürtçe konuşanlara da saldırdılar. Ancak bu saldırıların arkasında tek bir nedenin olduğunu, o da Kürt dili düşmanlığı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz ve bunu kimse inkar edemez. Ama o düşünürler iyi bilsinler ki, her zaman görevimin başında olacağım, öğrencilerimi ve Kürtçe öğretimini yalnız bırakmayacağım. O kötü ve hukuksuz saldırılardan sonra da saygın kamuoyu beni ve öğrencilerimi yalnız bırakmadı.

Bu gerçeklerle bana destek olan tüm vatandaşlara, bireylere, sendikalara, derneklere, barolara ve sivil kuruluşlara teşekkür ediyorum. Ayrıca desteklerini dile getiren partilere, siyasi isimlere ve partilerin milletvekillerine de teşekkür ediyorum. Haklarımı ve kimliğimi gönüllü olarak korudukları için özellikle Diyarbakır Barosu'na ve Ağrı Barosu'na teşekkür ediyorum. Ve yine sesim ve rengim olan Kürt ve Türk medyasına teşekkür ediyorum. Ayrıca okul yönetimimin desteğinin de bana güç verdiğini söylemek isterim."

Kürtçe Öğretmeni Yalçın’a destek yağdı

Öğrencilerine şehir isimlerini Kürtçe öğrettiği için ırkçı kesimlerin hakaret ve tehditlerine maruz kalan Kürtçe Öğretmeni Mizgin Yalçın’a destek yağdı. Siyasi partiler, barolar, avukatlar ve sivil toplum kuruluşları, sosyal medya üzerinden Yalçın’a destek açıklamalarında bulundular. (Haber Merkezi)