Çete üyelerinin, internette kurdukları arkadaşlık sitesinde akşam yemeği, hafta sonu, tatil arkadaşlığı ve evlilik paketi gibi seçenekler sundukları, fotoğraflardan tercihte bulunan mağdurlarla, buluşma ayarladıkları ancak randevuya gitmedikleri öğrenildi. Çete üyeleri, ayrıca çağrı merkezi kurarak yaptıkları görüşmelerle, arkadaş arayanları para yatırmaları için ikna ediyorlardı.

Diyarbakır ve İzmir'de eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, çete üyelerinden 8'i yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Dolandırıcılık Şeması

Çetenin dolandırıcılık şeması şu şekilde işliyordu:

  • Çete üyeleri, internette sahte arkadaşlık siteleri kuruyorlar.
  • Bu sitelerde, fotoğrafları gerçek olmayan kişilerle, akşam yemeği, hafta sonu, tatil arkadaşlığı ve evlilik paketi gibi seçenekler sunuyorlar.
  • Mağdurlardan, seçtikleri seçenek için para alıyorlar.
  • Mağdurlarla buluşma ayarladıkları ancak randevuya gitmiyorlar.
  • Ayrıca, çağrı merkezi kurarak yaptıkları görüşmelerle, arkadaş arayanları para yatırmaları için ikna ediyorlar.

Mağdurların İhbarı Sonucu Operasyon

Çetenin dolandırıcılık faaliyetleri, mağdurların ihbarları üzerine ortaya çıktı. İhbarı değerlendiren Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, 2 aylık teknik takip sonucunda çete üyelerini tespit etti.

Diyarbakır ve İzmir'de eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonda, çete üyelerinden 8'i yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı. (Haber Merkezi)