Diyarbakır'da şehir içi ulaşımda yüzde 50'ye varan zam onaylandı

Diyarbakır'da şehir içi ulaşımda yüzde 50'ye varan zam onaylandı

​Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlarla beraber Diyarbakır'da toplu taşıma ve taksi ücretlerine zam yapıldı.

Diyarbakır Şoförler Odası Başkanlığınca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı’na yapılan zam talebine binaen alınan Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı doğrultusunda toplu taşıma da yüzde 50'ye varan oranda zam uygulandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Cuma günü yapılan, Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, artan akaryakıt fiyatları ve yükselen maliyetler nedeniyle toplu ulaşıma yüzde 50 oranında zam yapılmasına karar verdi.

Zam kararıyla birlikte 12 TL olan Diyarbakır Bismil minibüs seferleri 18 Liraya çıktı. Ayrıca Bismil Diyarbakır otobüs ücreti ise 9 TL’den 12 TL’ye çıkmış oldu.

Diyarbakır’da toplu ulaşıma son 6 ayda 3. kez zam geldi

Diyarbakır’da toplu taşımaya son 6 ayda 3. Kez yüzde 50 oranında zam yapılmış oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce, 28 Şubat 2022 ve 21 Nisan 2022 tarihlerinde olmak üzere 2 ay arayla her seferinde yüzde 50 olmak üzere iki kez zam yapılmıştı. Yine 2 ay arayla toplu ulaşım yüzde 50 oranında zamlanmış oldu.

Bugün itibariyle uygulanacak zamla beraber şehir içi belediye otobüslerinde tam bilet 3,5 TL'den 5 TL'ye, İndirimli 3 TL'den 4 TL'ye ve öğrenci tarifesi 2 TL'den 3 TL'ye yükselirken aylık abonman Öğrenci tarifesi ise 120 TL olarak belirlendi.

Minibüslerde; 4,5 TL olan tam bilet 6,5 TL'ye, 2,5 TL olan öğrenci 3,5 TL'ye yükselirken özel halk otobüslerinde tam bilet 4 TL'den 6 TL'ye, indirimli 3,25 TL'den 5 TL'ye ve öğrenci 2,5 TL'den 3,5 TL'ye yükseldi.

Taksilerde ise 6 TL olan taksimetre açılış ücreti 9 TL, 4,5 TL olan KM Başı 7 TL, 15 TL olan kısa mesafe ücreti 23 TL oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler