Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından "Turuncu Uyarı" verilen Diyarbakır’da etkili olması beklenen kuvvetli sağanak yağış öncesi Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ali İhsan Su, tüm kurum amirlerini toplantıya çağırdı.

Diyarbakır’da turuncu alarm 1

Diyarbakır Valiliği Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde yapılan toplantıya Vali Yardımcıları Abdullah Çiftçi ve Fatih Ayaz, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bekir Büyükharmancı, İl Jandarma Komutanı Tümg. Selçuk yıldırım, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Pamukçu, DSİ 10. Bölge Müdür V. Mahir Arslan, Karayolları Arazi Bakım Mühendisi Mahmut Yavuz, Meteoroloji Bölge Müdür V. Dursun Bozkurt, İl Afet ve Acil Durum Müdürü İlami Çakmak, DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Kakan Karakaş da katıldı.

Diyarbakır’da turuncu alarm 2

Toplantıda aşırı sağanak yağışlar nedeniyle oluşabilecek sel, su baskınları, yıldırım düşmesi vb. durumlar ile fırtına nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklar ele alındı. Ayrıca çadır kentlerde yaşayan depremzede vatandaşlar ile ilgili tedbirler de konuşuldu.

Yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı, AFAD, UMKE, Devlet Su İşleri ve DİSKİ ekiplerini teyakkuzda olacakları kaydedildi.  

Toplantının ardından bilgilendirme yapıldı

 

Toplantının ardından yapılan açıklamada, "Taşkın olabilecek yerlerde Devlet Su İşleri (DSİ) ve belediye araçları hazır bekletilmektedir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) tarafından rögar temizlikleri yapılmıştır. İlçelerde de ani baskınlara karşı ekipler hazır bekletilmektedir. Su altı arama görevlileri de dahil olmak üzere AFAD ve jandarma görevlileri kent merkezi ve ilçelerde teyakkuzda olurken konteyner kentte kalan vatandaşlar için de gerekli tedbirlerin alınmıştır." İfadeleri kullanıldı.

Vali Ali İhsan Su, beklenen kuvvetli yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, soba kaynaklı zehirlenme ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması çağrısında bulundu.

Diyarbakır’da turuncu alarm 3

Meteorolojiden Diyarbakır için kritik uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Diyarbakır 15. Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır ve ilçeleri için yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli yağış ve fırtına beklendiğini bildirdi.

Meteoroloji'den Diyarbakır için ‘çok kuvvetli’ yağış ve fırtına uyarısı Meteoroloji'den Diyarbakır için ‘çok kuvvetli’ yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Diyarbakır 15. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre,

Diyarbakır’da sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli güneyli rüzgar ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) ile birlikte bu akşam saatlerinden itibaren Diyarbakır'ın batısında, gece saatlerinde Diyarbakır’ın kuzeyi ile zamanla kent genelinde kuvvetli, çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olmasının beklendiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, Bağlar, Sur, Kayapınar, Yenişehir, Çınar ve Bismil ilçelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 kg/m2) yağışların; Çermik, Çüngüş, Ergani, Dicle, Hani, Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde ise yer yer şiddetli (76-100 kg/m2) olmasının tahmin edildiği belirtildi.

Yağışların, yarın (Pazar) öğle saatlerinden sonra Diyarbakır’ın batısında, doğusunda ise Pazartesi günü sabah saatlerinde etkisini kaybetmesinin beklendiği açıklandı.

Kuvvetli yağışlarla birlikte sel, su baskını, yıldırım, ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuldu. (Kamuran Turgay)