Yürüyüşün ardından Tıp Fakültesi yerleşkesinde basın açıklaması yapan Bilge Gençlik Kulübü Başkanı Mahmut Gergüs, İsrail'in Gazze'de soykırım yaptığını söyledi. Gergüs, "Gazze'de ölüm, vahşet ve soykırım yaşanıyor. Elektrik ve sular kesilmiş, Filistinli Müslümanlar kendi kaderlerine bırakılmıştır. Emperyalist güçleri arkasına alan işgal rejimi, masum çocukları ve anneleri tüm dünyanın gözleri önünde sebepsiz yere katletmektedir. Hastaneler dahi ölüm yuvasına dönmüştür. İslam alemi, dünya ve sözde insan hakları savunucuları sessizdir. Kafalarını kuma gömmüşlerdir.

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 2

"Ey Müslümanlar! Siyonist terör şebekesi tarafından yıllardır adım adım işgal edilen Filistin topraklarına ve o kutsal mekânda kardeşlerimizin direnişine sahip çıkın. Siyonist terör devleti İsrail'i dünyaya rezil eden ve ümmetin namusunu, şerefini korumayı üstlenen mücahitleri her alanda destekleyin, yalnız bırakmayın ve bu zulmü her yerde anlatın. Elimizden ne gelir demeyin.

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 3

"Ey Müslümanlar! Mescid-i Aksa ve onu koruyan Filistin halkı ümmetin namusudur, onurudur ve bizim kırmızı çizgimizdir. Dün olduğu gibi bugün de yarın da onlara sahip çıkacağız. Ancak bugün her zamankinden daha fazla yardıma ihtiyaçları var. 1948'den bugüne siyonist işgalci çetenin Filistin halkına ve topraklarına yönelik uyguladığı sistematik işgal ve katliam son safhadadır. Siyonist terör şebekesi yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'de sivil yerleşim yerlerini aralıksız bombalayarak kelimenin tam anlamıyla soykırım gerçekleştiriyor. Bütün dünyanın gözü önünde yaşananların tek sorumlusu Filistin'i işgal eden, on binlerce kişiyi katleden, milyonlarca kişiyi sürgün eden, Mescid-i Aksa'ya defalarca alçakça saldırılar düzenleyen siyonist işgalci çetelerdir. Filistin halkına yapılan zulüm kabul edilemez.

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 4

"Müslüman devletler, hem askeri hem ekonomik olarak bugün orada İslam'ın şerefini koruyan kardeşlerine destek vermelidir. Çünkü Kudüs sadece Filistinlilerin meselesi değil, kendisine Müslümanım diyen herkesin kutsal meselesidir. O vakit gün safları sıklaştırma, Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü adına mücadele veren mücahitlere destek verme, ümmet olarak yıllardır Müslümanlara kan kusturan siyonistlere hadlerini bildirme günüdür.

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 5

"Ey İslam Devletleri'nin liderleri! Kudüs, yüce Rabbimizin tüm Müslümanların olduğu gibi sizin de önünüze koyduğu bir imtihandır. Gelin ve tüm siyasi çıkarlarınızı bir tarafa bırakıp mücadelenizi ortaya koyun ve bu imtihanı geçin. Aksi halde vallahi bu zulmün vebali altında kalırsınız ve mahşerde hesabını çok ağır bir şekilde ödersiniz. Dolayısıyla bugün artık tüm İslam devletleri olarak bu sorumluluğu üstlenme zamanı gelmiştir.

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 6

"Tüm çıkarlarınızı bir tarafa bırakıp Kudüs için birleşin ve tüm imkanlarınızı seferber edin! Unutmayın sizler hakkı savunanlarsınız, hak daima sizin yanınızda olacaktır ve biliniz ki Rabbimiz seferi bizlere farz kılmıştır. Zafer onun takdirine ve bizlerin çabasına kalmıştır. Rabbimiz ümmetin izzeti için mücadele eden mücahitlerimize yardım eylesin, Bedir'de olduğu gibi onlara görünmeyen ordularını göndersin, onları düşmana karşı muhafaza eylesin."

Basın açıklamasının ardından öğrenciler, İsrail'in saldırılarını kınayan sloganlar attı.

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 7

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 8

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 9

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 10

Dicle Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü 11