Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından koordine edilen operasyon, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Bu operasyonun ana hedefi, "çevrim içi çocuk müstehcenliği ve tacizi" suçlarını ortadan kaldırmak oldu.

Operasyon, 48 ilde (Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Uşak, Van ve Zonguldak) eş zamanlı olarak düzenlendi.

Operasyon sonucunda, zanlıların Telegram uygulaması üzerinden çocukların müstehcen görüntülerini para karşılığı sattıkları ve çeşitli ödeme kanalları kullanarak ödemeleri aldıkları tespit edildi. Operasyon kapsamında çok sayıda dijital materyal ve tabanca ele geçirildi.

Bakan Yerlikaya, operasyonla ilgili olarak, "Operasyon kapsamında 50 şüpheli yakalandı. Tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu. Operasyonu gerçekleştiren polislerimizi tebrik ediyorum. En hassas olduğumuz konuların başında çocuklarımızı korumak geliyor. Kara vatanda olduğu gibi siber vatanda da sanal devriyelerimiz 7 gün 24 saat görevlerinin başında." şeklinde açıklamalarda bulundu.