Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Karakaya Hanı, geçmişte birçok kervanın konaklama ihtiyacını karşıladı. 2016 yılında Diyarbakır Valiliği tarafından restore edilen han, şu anda kapısına kilit vurulmuş bir şekilde atıl durumda bekliyor. 

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 1

Diyarbakır Valiliği tarafından 2016 yılında restore edilen ancak şu anda kapısı kilitli bir şekilde atıl durumda bekleyen Karakaya Hanı, mahalle sakinleri tarafından turizme kazandırılması talebiyle gündeme gelmiş durumda.

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 2

Mahalle sakinleri, hanın turizme kazandırılmasını istiyor. Hacı Güneş, "Karakaya Hanı, Selçuklu hanlarının geçiş döneminde inşa edilmiş bir handır. Eskiden buradan İpek Yolu geçiyordu. Harput'tan gelen kervanlar, Çüngüş ve Karakaya üzerinden Suriye'ye giderdi. 2016 yılında Diyarbakır Valiliği tarafından restore edildi. Ancak daha sonra kapısına kilit vuruldu. Biz, buranın turizme kazandırılmasını istiyoruz" dedi.

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 3

Güneş, hanın önemine ilişkin şu bilgileri verdi: "Bu han, Selçuklu döneminde Harput'tan yola çıkan kervanların Suriye'ye geçişinde önemli bir rol oynamıştır. 4 saatlik bir yolculuktan sonra kervanlar buraya gelerek konaklıyordu. Şu anda buraya mahalleli sahip çıkıyor. Bizim tek isteğimiz bu hanın tanıtılması ve turizm kazandırılmasıdır." (İHA)

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 4

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 5

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 6

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 7

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 8

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 9

Diyarbakır'ın 700 yıllık han, turizme kazandırılsın talebi 11