Tarihi zenginliklere ev sahipliği yapan Diyarbakır, sonbaharın büyüleyici renklerini sarı, yeşil, kahverengi ve turuncu tonlarıyla karşılıyor. Dicle Nehri'nin etkisiyle beslenen ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Hevsel Bahçeleri, yapraklarını dökerken aynı zamanda sonbaharın en canlı ve büyüleyici manzaralarından birini sunuyor.

Hevsel Bahçeleri'nin bu renk şölenini görmek isteyenler, Keçi Burcu ve On Gözlü Köprü gibi noktalardan bu eşsiz manzarayı seyredebilirler.
İstanbul'dan Diyarbakır'a turistik bir gezi için gelen Ayten Pamukçu, Hevsel Bahçeleri'nin sonbahar güzelliklerine hayran kaldığını ifade etti.

AW069476_02

"Beklediğimden Daha Güzel"

Özellikle Keçi Burcu'ndan Hevsel Bahçeleri'ni izlemenin ayrı bir keyif verdiğini belirten Pamukçu, "İstanbul'da yaşıyorum ve Diyarbakır'ı ve Mardin'i ziyaret etmek istedik. Diyarbakır her zaman görmek istediğimiz bir şehirdi. Bu sefer Diyarbakır'ı daha detaylı gezebileceğiz. Hevsel Bahçeleri'nin sonbahardaki güzelliği beni çok etkiledi. Özellikle Keçi Burcu'ndaki sütunlar arasından bahçeyi izlemek çok etkileyici. Ayrıca Diyarbakır'a geldiğimizde doğanın bu güzel renklerini görmek harika oldu. Hevsel Bahçeleri hakkında hep duyduk, ancak bu kadar büyüleyici olduğunu tahmin etmemiştim" dedi.

AW069476_04

Surların restore edilmesi, Hevsel Bahçeleri'ni daha güvenli bir şekilde izleme fırsatı sunduğunu söyleyen Rojhat Erkaçmaz ise şunları söyledi:

"Sonbahar geldi ve hava Diyarbakır'da serinledi. Askerden yeni dönen bir arkadaşımla beraber Hevsel Bahçeleri'nin muhteşem manzarasını görmeye karar verdik. Hevsel Bahçeleri sadece sonbaharda değil, her mevsim güzel. Ayrıca surların restore edilmesi, bölgenin daha da güzel ve güvenli hale gelmesini sağladı."

AW069476_05

AW069476_06

AW069476_12