Alınan bilgilere göre, Adıyaman'da yaşayan deprem mağduru F.A., telefonla arandığında dolandırıcılar kendilerini polis olarak tanıtarak, düzenledikleri bir operasyon için F.A'dan yardım talep etti. Operasyon için 300 bin TL'yi bir hesaba yatırmalarını isteyen dolandırıcılar, F.A'yı ikna etmeyi başardı. F.A., yaklaşık 180 bin TL'yi dolandırıcıların hesabına aktardıktan sonra, başka parasının olmaması nedeniyle kuyumcu Orhan Akbaş'a giderek 200 bin TL değerinde borç altın aldı.
Alışveriş sırasında oldukça telaşlı ve telefonu kulağından düşürmeyen F.A'dan şüphelenen kuyumcu Orhan Akbaş, F.A'nın iş yerinden çıkmasını takip etmeye başladı. F.A'nın başka bir kuyumcuda altınları satmaya çalıştığını fark eden Akbaş, durumu anlamak için F.A'yı oyalamaya başladı. Orhan Akbaş'ın kuyumcuya girmesiyle birlikte her iki kuyumcu, F.A'nın telefonunu alarak dolandırıcılarla konuştuğunu tespit etti. Durumu fark eden kuyumcu Emre Düşündü, olayı polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri F.A'yı ifadesini almak üzere polis merkezine götürdü.
Yaklaşık 180 bin TL'yi dolandırıcılara gönderdiği öğrenilen F.A'nın, kuyumcu Orhan Akbaş ve Emre Düşündü sayesinde ikinci para gönderimi öncesi engellendiği belirtildi. Soruşturma devam ediyor.

AW068174_01