DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, AA muhabirinin, "Gazze'de kanser tedavisi görmeye ihtiyaç duyan 27 kişi, Türkiye'ye getirildi. Şu anda Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde tedavi görüyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Gazze'den, Mısır üzerinden Türkiye'ye nakledilen hastaları ziyaret etti. Türkiye'nin bu gayretleri hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusunu yazılı yanıtladı.

Harris, "Kanser tedavisi görmeye ihtiyaç duyanların tahliye edilmesinden memnuniyet duyuyoruz." ifadesini kullanarak, kritik yaralı ve hastaların Refah Sınır Kapısı'ndan Mısır'a ve oradan da sürekli, düzenli, engelsiz ve güvenli bir şekilde tıbbi tahliyelerinin hayati önem taşıdığını vurguladı.

Harris, "DSÖ, sağlık durumu ve güvenlik koşulları izin verdiği ölçüde, hasta ve aile üyelerinin tahliyesini kolaylaştırmaya kararlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

thumbsbcbe315f2c7830-17112023203533d2


Gazze'deki 27 kanser hastası, siyonist rejimin ablukası ve yoğun saldırıları altındaki Gazze'den çıkarılarak, Mısır'ın El Ariş Havalimanı'na ambulanslarla getirilmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Mısırlı mevkidaşı Halid Abdulgaffar, hastaları havalimanından uğurlamıştı.

Bu hastaları taşıyan Cumhurbaşkanlığına ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklar, 16 Kasım'da Ankara Esenboğa Havalimanı'na inmişti.

Uçaklardan ambulanslara nakledilen hasta ve refakatçileri, Bilkent Şehir Hastanesi'ne getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde tedavi gören kanser hastalarını ziyaret etmişti.

Hastaların tedavi gördüğü Onkoloji Hastanesi'ne gelen Erdoğan'a, Bakan Koca ve Hastane Başhekimi Prof. Dr. Ercan Yeni ile doktorlar eşlik etmişti.

thumbsbcbe315f2c7830-17112023203533d2