İctihad ve Fetva Komitesi'nin "İşgalci düşmana karşı geniş kapsamlı boykot fetvası" başlığı altında yayımlanan açıklamada, "Mübarek Filistin topraklarında 7 Ekim'den bu yana Müslümanlar ile işgalci siyonist düşman arasında şiddetli bir savaş yaşanmaktadır. Bu, ümmetin tamamının, savaşan düşmanın gücünü kırmak için var gücüyle geniş kapsamlı bir cihada girişmesini gerektirmektedir." ifadelerine yer verildi.

Siyonist işgal rejiminin Filistinlilere yönelik zulmünü sonlandırmak için Müslümanların harekete geçmesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Yöneticilerden yönetilenlere, elitlerden tüm Müslümanlara kadar herkesin birleştiği ortak nokta, kolay ve ulaşılabilir geniş kapsamlı bir boykottur. Siyonist düşman ve ona yardım edenleri boykot etmek İslam hukukuna göre bir zorunluluktur." ifadesine vurgu yapıldı.

Müslüman Alimler Birliği'nin fetvasında, boykotun "siyaset, diplomasi, ekonomi, medya, turizm, eğitim, spor ve düşmanı zayıflatacak diğer tüm alanları kapsaması ve İslam ülkeleri ile halklarının düşmanla bağlarını koparması gerektiği" vurgulandı.