Birleşmiş Milletler'in farklı kuruluşlarından uzmanlar ve DSÖ ekibi, Gazze'nin kuzeyinde bulunan Şifa Hastanesi'ndeki durumu değerlendirmek amacıyla bölgeye giriş yaptı. DSÖ ekibi, hastanenin içindeki şartları, kısıtlamalar nedeniyle "ölüm bölgesi" ve "korkunç" olarak tanımladı.

DSÖ ekipleri yaptıkları değerlendirmenin ardından, "Bu, aktif bir savaş bölgesinde gerçekleştirilen oldukça riskli bir operasyondu ve hastanenin çevresindeki şiddetli çatışmalar nedeniyle ekip sadece bir saat geçirebildi. Hastanenin girişinde bir toplu mezar bulduk ve burada 80'den fazla kişinin gömülü olduğu söylendi. Bombardıman izleri ve çatışma belirtileri net bir şekilde görülebiliyordu. Hastane, artık hasta kabul edemiyor ve yaralılar, ciddi şekilde etkilenmiş Endonezya Hastanesi'ne yönlendiriliyor" açıklamasını yaptı.

Şifa Hastanesi Artık Hasta Kabul Edemiyor

DSÖ ekibi, hastanedeki enfeksiyon riskinin arttığını belirterek, "Koridorlar ve hastane arazisi, tıbbi ve katı atıklarla dolup taşıyordu ve bu durum enfeksiyon riskini artırıyordu. Konuştuğumuz hastalar ve sağlık personeli güvenlikleri için endişeliydiler ve tahliye edilmeleri için yardım talep ettiler. Şifa Hastanesi, şu anda hasta kabul edemiyor, yaralılar ve hastalar, ciddi şekilde etkilenmiş ve güçlükle işleyen Endonezya Hastanesi'ne yönlendiriliyor" ifadelerini kullandı.

Hastanedeki Durumu Kritik Olan 32 Bebek Var

Hastanedeki yaralı ve hastaların durumuyla ilgili yapılan açıklamada, "Şifa Hastanesi'nde kalan 25 sağlık çalışanı ve 291 hasta bulunmaktadır. Tıbbi hizmetlerin durdurulması nedeniyle son 2-3 gün içinde birçok hasta hayatını kaybetmiştir. Hastalar arasında durumu kritik olan 32 bebek, yoğun bakımda havalandırma olmadan yatan 2 kişi ve hayat kurtarıcı tedaviye erişimi ciddi şekilde tehlikeye giren 22 diyaliz hastası bulunmaktadır. Çoğu savaş travması geçirmiş hastalar arasında kırıklar, ampütasyonlar, kafa travmaları, yanıklar, göğüs ve karın travmaları ve tıbbi yardım olmadan hareket edemeyen ciddi omurga yaralanmaları olan 29 hasta bulunmaktadır. Birçok travma hastasının yaraları, hastanede enfeksiyon kontrol önlemlerinin alınmaması ve antibiyotik bulunmaması nedeniyle ciddi şekilde enfekte olmuştur" denildi.

Ateşkes Çağrısı Tekrarlandı

DSÖ ekibi, Gazze'deki çatışmaların ve insani felaketin sona erdirilmesi için uluslararası çabaların artırılması gerektiğini vurgulayarak, derhal ateşkes sağlanması ve insani yardım akışının geniş kapsamlı olarak devam etmesi gerektiğini belirtti. (İLKHA)

sifa-hastanesi-reu-2140310