İstanbul Üsküdar ilçesi Bulgurlu Mahallesi'nde bir kafe, Filistin'de devam eden soykırıma karşı duruşunu göstermek amacıyla işgal rejimine ekonomik destek sağlayan markaların ürünlerini boykot etme kararı aldı.

Kafenin işletmecisi Abdulmuttalip Kökten, bu kararın bir ifadesi olarak, iş yerinin camına "Bu iş yerinde İsrail ürünleri satılmaz" yazılı bir afiş asarak, boykot listesindeki ürünleri artık satmayacaklarını duyurdu.

İstanbul'daki Bir Kafe, İşgal Rejimine Destek Veren Ürünleri Boykot Ediyor

Aynı duyarlılık, işletmenin bulunduğu sokağa da yansıdı. Dev Türkiye ve Filistin bayrakları ile Ebu Ubeyde posteri sokakta yer alırken, çevredeki insanlar, bu anlamlı davranışı için esnafa teşekkür ettiler.

Abdulmuttalip Kökten, boykot kampanyasının 3 gün önce başladığını belirterek, "Kampanyamızın amacı safımızın belli olmasıdır. Dünyada yapılan bir zulmün karşısında bizim de Hazreti İbrahim'in hikayesindeki bir karınca misali katkımız olsun. Bizim siyonistlerin mallarından sattığımız her bir mal; Müslüman kardeşlerimize birer mermi, bomba olarak dönüyor. Biz buna alet olmak istemiyoruz. Biz vicdani olarak böyle bir şey yapmak istemiyoruz" dedi.

Aynı zamanda diğer esnaflara çağrıda bulunan Kökten, "Biraz elinizi vicdanınıza koyarak, düşünün. Bu zulme ortak olmayalım" ifadeleriyle duyarlılığa dikkat çekti.

Ayrıca, tepkilerin olumlu olduğunu belirten Kökten, "Tebrikler çoğalıyor, insanların hoşuna gidiyor. Ben inanıyorum ki; biraz cesur olursak kimse karşımızda duramaz. Esnaflardan çok nadir tepkiler var, onlarda bizi çok ilgilendirmiyor. Safımız ve yerimiz belli. Biz en azından safımızı belli ettik; isteyen safımıza katılabilir. Buradaki esnaf kardeşlerimize de aynı şeyi söyledim. İnşallah Bulgurlu Caddesi'nde böyle 3-5 yer daha yapacağız. Safımızı belli ederek, bayraklarımızı asacağız. Bizim elimizden gelen şey budur" şeklinde konuştu.

KAYNAK DOĞRUHABER