Emekli aylıklarına yapılacak zam oranı

Emekli aylıklarına yapılacak zam oranı

Asgari ücretli ve emekliye yeni yılda yapılacak zam hükümetin 2012 programına girdi. Emekli aylıklarında kademeli intibak yapılacak. Yapılacak zam oranı ise şöyle:

Asgari ücretli ve emekliye yeni yılda yapılacak zam hükümetin 2012 programına girdi. Buna göre asgari ücret 2012 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında artacak.

Programa giren emekli maaş zammı ise SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına önceki altı aylık enflasyon tahminine göre yapılacak. Buna göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla işçi ve esnaf emeklisine yüzde 4,22 ve yüzde 2,78 oranında zam öngörüldü. Ayrıca, 2012 yılında emekli aylıklarında kademeli intibak yapılacağı programa girdi.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan programda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun maaş ve sağlık ödemeleri de şekillendi. Yeni yıldan itibaren sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam gelirlerinin 131,7 milyar lira, toplam giderlerinin 157,2 milyar TL ve gelir gider açığının 25,5 milyar TL olması hedeflendi.

SGK’YA 69,1 MİLYAR LİRA TRANSFER

2012 yılında SGK’ya yapılacak açık transferi de belli oldu. Faturalı ödemeler, ek karşılıklar, emeklilere yapılan ek ödeme, devlet katkısı, hizmet akdiyle çalışanlar için 5 puan prim indirimi ve özürlü primi teşviki, prim ödeme gücü olmayanların GSS primi de dahil olmak üzere toplam 69,1 milyar lira tutarında transfer yapılması öngörüldü.

İŞSİZLİK FONU’NDA GAP’A 1,3 MİLYAR LİRA

Yine programda yer alan İşsizlik Sigortası Fonu prim gelirinden Güneydoğu Anadolu Projesine 1.3 milyar lira kaynak aktarılacak. Fonun Bu kaynak işsizlikle mücadele ve kalkınma amacıyla kullanılacak.

Bu çerçevede, Fonun toplam gideri 4 milyar 81 milyon TL’ye ulaşacak. 2012 yılında toplam Fon varlığının 62 milyar liraya ulaşması programda yer alan hedefler arasında bulunuyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler