''Erdoğan kansere yakalandı'' iddiası korkuttu !

''Erdoğan kansere yakalandı'' iddiası korkuttu !

Günlerdir hastanede olan Erdoğan'ın patoloji raporu temiz çıktı ! Başbakan taburcu oldu...

Cuma namazından sonra izini kaybettiren Başbakan Erdoğan’dan 3 gün sonra haber alınmıştı. Tüm medyanın uyuduğu olayda Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’da bir hastaneye yatmış ve ameliyat olmuştu.

Cuma gününden bu yana hastaneye olan Erdoğan bu akşam taburcu oldu. Başbakan’ın Cumartesi günü olduğu sindirim sistemi ameliyatının ardından, patoloji sonuçlarının temiz çıktı.

KANSER ŞÜPHESİ

Başbakan Erdoğan'ın gizli yürütülen ameliyatının ayrıntıları netleşmeye başladı. Edinilen bilgilere göre Başbakan Erdoğan'a Kolon ameliyatı gerçekleştirildi.

Medipol Hastanesi’nden gelen bazı doktorlar da Başbakan’ın tedavisine katıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da tedaviyle bizzat ilgilendi. Başbakan'ın yapılan patoloji sonuçları ise temiz çıktı. Başbakanlık’tan yapılan kısa açıklamada, “Sayın Başbakanımız, laparoskopik yöntemle, başarılı bir sindirim sistemi ameliyatı geçirmişlerdir” denilmişti.

DOKTORLARIN KOYDUĞU TANI

Medipol hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Hasan Taşçı, İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalından Prof Dr. Dursun Buğra'nın bizzat katıldığı operasyonda Erdoğan'a Adenomatöz polip tanısı konuldu. Tanı sonrası yapılan ameliyatta kalın bağırsağının bir bölümünün alındığı ve ameliyat sonrası Başbakan Erdoğan'dan alınan bir parçanın tahlil için patolojiye gönderildiği iddia ediliyor.

13 YILDIR ŞEKER HASTASI

Başbakan Erdoğan’ın, üç yıl önce İstanbul’da bir hastane açılışı sırasında, internet üzerinde sağlık bilgilerinin izlenebileceği kartı göstermesi sonucu şeker hastası olduğu ortaya çıkmıştı. 1998 sonuçlarına göre açlık kan şekeri yüksek çıkan Erdoğan’ın kanındaki üre de tehlikeli sınırlara yakın olarak belirlenmişti.

‘BIÇAKSIZ AMELİYAT’ YAPILDI

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekmel Tezel, halk arasında “bıçaksız ameliyat” olarak bilinen laparoskopi işlemini şöye anlattı: “Karnın içeine karbondioksit gazı basmak suretiyle, karın duvarının şişirilmesidir. Genel anestezi ile yapılır. Karnın içine küçük borular yerleştirilerek ameliyat gerçekleştirilir. Başbakan Erdoğan için gerçekleştirilen operasyonun sindirim sistemiyle ilgili olduğu belirtiliyor. Bu da yemek borusu dahil, safra kesesi, dalak, pankreas, mide, kalın ve ince bağırsak ve apandisit gibi birçok organ ile ilgili olabilir. Karnın şişirilmesinin nedeni, aydınlatılıp kamerayla rahatlıkla görüntü alınabilmesidir. Laparoskopinin kullanıldığı en basit hastalık göbek fıtığıdır. En ağırı ise kalın ve ince bağırsak hastalıklarıdır.”

EN AĞIR İHTİMAL: KANSER

Başbakan Erdoğan’ın hastalığının ne olduğu tam olarak açıklanmadı. Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Ragıp Tanrıtanır verilen bilgilerle ihtimalleri şöye sıraladı: “Laparoskopide en fazla yapılan operasyon safra kesesiyle ilgilidir. Mideyle ilgili reflü hastalığı da bazen hastanın birkaç gün hastanede yatmasına neden olabilir. Laparoskopinin kullanıldığı en ağır hastalık ise kolon kanseridir. Laparoskopiden en ağır hastalıklarda bile, bir ya da en fazla iki gün hasta yatırılır. Normalde iki günden fazla hasta yatırılmaz. Başbakan Erdoğan’ın hastanede yaklaşık üç gün kalması ise bir komplikasyondan kaynaklanmış olabilir. “

Kolon, yani kalın bağırsak kanseri, özellikle 50 yaşından sonra erkekte üçüncü sıklıkta rastlanan kanser tipidir. Yılda ortalama 140 bin kişi hastalığa yakalanmakta 60 bin kişide bu hastalıktan kaybedilmektedir.

BAŞBAKAN’IN AMELİYAT OLDUĞU HASTANEDE HAREKETLİLİK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sindirim sisteminden ameliyat olduğu Pendik’teki Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde habercilerin bekleyişi sürüyor. Başbakan Erdoğan’ın ameliyat olduğunu duyan vatandaşlar hastaneye geldi. Depremin ardından Afyonkarahisar’a yerleşen Vanlı Yakup Bahçe, hastaneye gelenler arasındaydı. Bahçe elindeki çiçeğiyle hastaneye geldi. Erdoğan’ı ziyarete geldiğini söyleyen Yakup Bahçe, içeri girmesinin mümkün olmadığını söyledi. Çiçeğe iliştirdiği, “Dünya liderine acil şifalar dilerim” notunu da gösteren Yakup Bahçe, içeri girebilseydi Başbakan Erdoğan’a ’Geçmiş Olsun’ diyeceğini belirtti.

Bu arada belediyeye bağlı temizlik işçilerinin sokakları ve hastane önünü süpürmesi dikkat çekti.

BAŞBAKANI ZİYARETE GELEN İŞADAMI ERDEM: ÇOK İYİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ

Hastaneye gelenler arasında yer alan Erdem Holding Yönetin Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, geçmiş olsun dileklerini iletmeye geldiğini kaydetti. Erdoğan’ın sağlık durumunun içeriden aldığı bilgilere göre iyi olduğunu söyleyen Erdem, “Çok sağlıklı olduğunu içeriden yaptığım görüşmelerden öğrendim. Dolayısıyla da gelip saygılarımızı iletmek istedik” dedi. Erdoğan’ın ne zaman taburcu olacağı sorusuna ise Erdem, “Bilmiyorum ama bugün akşam diyorlar” cevabını verdi. Erdem, Başbakan Erdoğan’ın nasıl bir operasyon geçirdiğine dair bir soruya ise “Aynısını biz yaptırdık. 50 yaşını geçen her Türk vatandaşının yemek kültürü dolayısıyla ayrıntıya girip, kolonoskopi yapıp bakması lazım. Zaten çok basit ve uyutulduktan sonra halledilen bir iştir” dedi.

“BUGÜN EVİNE GEÇECEKTİR İNŞALLAH”

Erdem hastaneden çıkışta da gazetecilere bir açıklama yaptı. Erdem, “Görüşme imkanı olmadığını girerken biliyorduk. Hürmeten saygılarımızı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletmek adına buraya kadar geldik. Yüce Allah’tan en kısa zamanda bu milletin başına böyle değerli bir Başbakan’ın sağlığıyla geri dönmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın kuzeni, Mehmet Mutlu ise “Zeynel abi çok güzel bir açıklama yaptı. Dualarımızla bugün evine geçecektir inşallah” diye konuştu. Mutlu daha sonra Zeynel Abidin Erdem’i arabasına kadar geçirerek hastaneye geri döndü.

NELER OLMUŞTU ?

Başbakan Erdoğan’ sindirim sistemindeki rahatsızlık nedeniyle ameliyat olduğu ortaya çıktı. Cuma günü resmi programının ardından istirahat için İstabul Üsküdar’daki evine geçen Erdoğan, haftasonu boyunca hiçbir programa katılmadı. Erdoğan’ın sindirim sistemindeki bir rahatsızlık nedeniyle, Cumartesi günü Kaynarca’daki Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bıçak altına yattığı öğrenildi. 

AMELİYAT BAŞARILI GEÇTİ

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan’ın başarılı bir sindirim sistemi ameliyatı geçirdiği belirtilerek, “Sayın Başbakanımız, 26 Kasım 2011 tarihinde, laparoskopik yöntemle, başarılı bir sindirim sistemi ameliyatı geçirmişlerdir. Ameliyat, Sayın Başbakanımızın programının müsait olması nedeniyle 26 Kasım tarihinde gerçekleşmiştir. Sayın Başbakanımızın sağlık durumu yerindedir. Doktorların gerekli gördüğü istirahat ardından, Sayın Başbakanımız çalışmalarına başlayacaktır” denildi.

CUMA’YA KADAR İSTİRAHAT

İki haftada bir yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı, ameliyat nedeniyle dün yapılamadı. AKP’nin bugün yapılacak Meclis grubu toplantısının da aynı nedenle iptal edildiği belirtildi. Bugünkü Başbakanlık’a yakın kaynaklar, Erdoğan’ın Cuma günü Ankara’da programının bulunduğunu, o güne kadar istirahat etmesinin beklendiğini belirtti...l

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Erdoğan’ın ameliyat olduğu Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Hastanede Erdoğan’ın kaldığı 6. ve 7. katların tamamen boşaltıldığı, ve diğer katlarda da Başbakanlık korumalarının kuş uçurtmadığı belirlendi.

EN SON ANNESİNİ ZİYARET ETTİ

Erdoğan, Çarşamba akşamı İstanbul’a gelmiş ve Perşembe günü de Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde bazı özel görüşmeler yapmıştı. Cuma günü Karacaahmet’teki Şakirin Camii’nde oğlu Bilal Erdoğan ve torunu Ömer Tayyip ile birlikte Cuma namazını kılan Erdoğan, daha sonra anne ve babasının mezarını ziyaret etmişti. Dolmabahçe’deki çalışma ofisine geçen Erdoğan saat 16.30’da oğlu ve torunuyla birlikte çıkarak tekrar Üsküdar’daki evine geçmişti.

OTOMOBİLDE FENALAŞTI BALYOZLA KURTARILDI

Erdoğan 2006 yılında, Meclis’teki grup toplantısına gelirken rahatsızlanmış ve korumaları tarafından Ankara Güven Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Ama korumalar panik içerisinde arabadan çıkınca araba kendi kendine kilitlenmiş ve Başbakan Erdoğan mahsur kalmıştı. Başbakanlık korumaları, hastanenin yanında çalışan inşaat işçilerinden aldıkları balyoz ile arabanın camını kırmış ve kilidi açabilmişti. Başbakan’ın o dönem basın sözcüsü olan Akif Beki, Erdoğan’ın kan şekerinin düştüğünü ve bu nedenle rahatsızlandığını belirtmişti.

UZMANLAR NE DİYOR ?

Polipler, kalın bağırsağın (kolon ve rektumun) yüzeyini örten tabakanın (mukoza) anormal büyümesi sonucu gelişen ve bağırsak kanalı (lümen) içine doğru büyüyen oluşumlardır.

Bazı polipler, düz (sapsız veya sesil) bazıları ise bir sap ile bağırsak duvarına bağlıdırlar (saplı polip). Kalın bağırsağın en sık görülen hastalıklarından biridir. Erişkinlerde %15-20 oranında polip gözlenebilir. 50 yaş üzerinde ise bu oran %40-50 lere ulaşır.

Genellikle iyi huylu olmasına rağmen poliplerin, kanserlerle olan ilişkisi kesin olarak gösterilmiştir. Kalın bağırsak kanserlerinin %90 dan fazlası polip zemininde gelişir. Bir polipin kanserleşmesi için yaklaşık 8-10 yıl kadar bir süre geçer. Polipler kanser öncüsü hastalık oldukları için kanserleşmeden önce çıkarılması gerekir. (Ajanslar-Kaynak: Haber3 )


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler