Bakanlık, fahiş fiyat artışı yapan işletmelere sadece ceza vermekle kalmayacak, aynı zamanda işletmelerin belirli süre kapatılmasını da öngörüyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. Bu kapsamda, 2023 yılında uygulanan idari para cezalarının toplamı 710 milyon TL'ye ulaşmıştır. İlerleyen zamanda çıkacak torba yasada bu konudaki cezaları daha da artıracağız. Ayrıca, fahiş fiyat artışı yapan işletmelerin belirli süre kapatılmasını da öngörüyoruz." dedi.

fahis-fiyat-denetimi-aa-1504070_2

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, yeni önlemlerin yeni yılla birlikte hayata geçirileceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Fahiş fiyat ve stokçuluk, piyasanın tabii işleyişini bozan ve tüketicilerin mağduriyetine neden olan önemli sorunlardır. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı olarak fahiş fiyat ve stokçulukla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.

Bu çerçevede, 2023 yılında uyguladığımız idari para cezalarının toplamı 710 milyon TL'ye ulaşmıştır. İlerleyen zamanda çıkacak torba yasada bu konudaki cezaları daha da artıracağız. Ayrıca, fahiş fiyat artışı yapan işletmelerin belirli süre kapatılmasını da öngörüyoruz.

Bu sayede, fahiş fiyat ve stokçulukla mücadelemizi daha da etkin hale getirerek, tüketicileri haksız uygulamalardan koruyacağız."

(AA)

thumbs_b_c_9bd75d7c2661f7ede2aef0994ff03eff